Ushtria dhe policia nga nesër në terren për verifikime

Ushtria dhe policia nga nesër në terren për verifikime


 Policia e shtetit dhe ushtria duke filluar që nga dita e nesërme do të dalin në terren për të ushtruar kontrolle dhe për të verifikuar të gjithë ata persona që po shkelin rregullat duke mos u vetëizoluar, pasi janë kthyer nga Italia apo vende të tjera të prekura nga virusi Corona. “Të gjithë ata që shkelin këtë rregull do të gjobiten 5 mijë euro dhe nuk do të lejohen të kthehen në vendet ku jetojnë pa paguar gjobën”, ka thënë kryeministri Rama.

Rama u bën thirrje të gjithëve atyre që janë kthyer 14 ditët e fundit nga Italia apo nga zonat e tjera të prekura të vetëkarantinohen. Sot policia e shtetit dhe policia ushtarake do të organizohen për të dalë në rrugë dhe për të zhvilluar kontrolle ndaj automjeteve që mund të jenë kthyer gjatë 14 ditëve të fundit nga vendet e prekura me virusin Corona.

Lexoni: Ndihma financiare për bizneset e prekura nga Coronavirus është në rrugë e sipër në SH.B.A

“Nga nesër kush kapet në rrugë duke shkelur rregullat, do të dënohet me 5 mijë euro gjobë. Do të ndalohet nëse nuk e shlyen gjobën. Në kushte normale masa të tilla do të ishin të palogjikshme, por situata nuk është normale. Jemi në luftë me një armik të padukshëm, me virusin Corona”, u shpreh kryeministri.

“Nuk është e lehtë të kufizosh lirinë. Do të kryhen postblloqe por s’kemi rrugë tjetër. Faleminderit të gjithë atyre që mbyllën diskot, klubet e natës dhe palestrat. Kjo quhet qytetari dhe solidaritet njerëzor. Do t’a kalojmë këtë situatë siç kaluam situatën e tërmetit. Coronavirus po na paralajmëron, ndryshe nga tërmeti, i cili na mori 51 jetë pa na dhënë asnjë mundësi për të marrë masa”, tha Rama.

 

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0