Ushqimet e pijet vijojnë të shtrenjtohen


Gjatë muajit korrik shqiptarët kanë shpenauar më shumë, për ushqime e pije dhe për pushime. Inflacioni në këtë muaj, sipas Indeksit të Harmonizuar (tregues i Eurostat) arriti në 2.3%.

“Ushqime dhe pije joalkoolike” po ecin shpejt në rritjet e ccmimeve duke shënuar një rritje vjetore 4.2% sipas Instat. Veshjet, transporti dhe argëtimet janë rritur mes 2 deri në 3%.

Sipas të dhënave, prodhuktet e shërbimet e të gjitha grupeve të mallrave janë shtrenjtuar në muajin korrik falë edhe rritjes së shpenzimeve për argëtim.

Lexoni: Ulen çmimet ushqimore në nivel global, për herë të parë pas 6 muajsh

Shporta, që përllogarit çmimet në gjitha vendet europiane përmban 332 produkte e shërbime. Në vendin tonë, ky tregues matet prej një viti. Përmes tij ne mund te krahasohemi në ecurinë e ccmimeve me vende të tjera të BE-së.

 

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale