Ushqimet e pijet vijojnë të shtrenjtohen

Ushqimet e pijet vijojnë të shtrenjtohen


Gjatë muajit korrik shqiptarët kanë shpenauar më shumë, për ushqime e pije dhe për pushime. Inflacioni në këtë muaj, sipas Indeksit të Harmonizuar (tregues i Eurostat) arriti në 2.3%.

“Ushqime dhe pije joalkoolike” po ecin shpejt në rritjet e ccmimeve duke shënuar një rritje vjetore 4.2% sipas Instat. Veshjet, transporti dhe argëtimet janë rritur mes 2 deri në 3%.

Sipas të dhënave, prodhuktet e shërbimet e të gjitha grupeve të mallrave janë shtrenjtuar në muajin korrik falë edhe rritjes së shpenzimeve për argëtim.

Lexoni: Ulen çmimet ushqimore në nivel global, për herë të parë pas 6 muajsh

Shporta, që përllogarit çmimet në gjitha vendet europiane përmban 332 produkte e shërbime. Në vendin tonë, ky tregues matet prej një viti. Përmes tij ne mund te krahasohemi në ecurinë e ccmimeve me vende të tjera të BE-së.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0