Universiteti nis t’i përgjigjet tregut të punës. Rriten regjistrimet në IT


Orientimi i tregut të punës drejt fushës së teknologjisë, po reflektohet tashmë edhe tek prirja e arsimimit në këto fusha. Studimet në fushat e inxhinierisë dhe teknologjisë së informacionit kanë marrë më shumë vëmendjen e prindërve dhe të rinjve shqiptarë. Krahas regjistrimeve në rritje të arsimit të mesëm, edhe numri i studentëve në universitet në këto degë është në rritje.

Në pesë vitet e fundit, sipas Institutit të Statistikave, ka një zhvendosje të dukshme të studentëve drejt këtyre degëve. Më saktë, numri i studentëve është ulur në degë si Juridiku, madje edhe Ekonomiku dhe po rritet në degët e IT dhe TIK.

Sipas INSTAT, në pesë vite numri i studentëve në ekonomi dhe juridik është 20% më i ulët, duke rënë në 2018-ën me 8600 krahasuar me vitin 2014. Në të njëjtën periudhë, degët e inxhinierisë pësuan një rritje të regjistrimeve me rreth 7% dhe ato të TIK-ut gati 5%.

Por, megjithë tendencën pozitive në përgjigje të tregut të punës, ndryshimi është gati i vonuar dhe me një sjellje të zbehtë ndaj kësaj kërkese. Kërkesa e lartë për ekspertë në fushën e IT, brenda dhe jashtë vendit, nuk ka penguar rreth 25% të studentëve të studiojnë biznes e drejtësi.

Nevojë për një përgjigje pozitive nga universiteti kanë fushat e teknologjisë së informacionit, turizmit dhe bujqësisë. fusha me interes dhe potencial për zhvillim. Ndërkohë, të dhënat e INSTAT tregojnë se regjistrimet në Universitetin Bujqësor kanë rënë me rreth 50%.

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale