Ulet numri i të infektuarve, 6 të prekur gjatë 24 orëve të fundit

të infektuar

6 pacientë të rinj me koronavirus janë zbuluar 24 orët e fundit, duke e çuar totalin e të prekurve në 1143.

Kjo është dita me më pak të infektuar ditorë që prej 25 majit – gjatë ditëve të fundit numri i të infektuarve ditorë u rrit ndjeshëm, me 21-26 të infektuar çdo ditë.

Të infektuarit e rinj janë:

  • 4 në Tiranë, duke e çuar totalin e të infektuarve aktivë në 147;
  • 1 në Durrës, duke e çuar totalin e të infektuarve aktivë në 28;
  • 1 në Mat, duke e çuar totalin e të infektuarve aktivë në 9.

Të infektuarit e rinj janë kontakte të pacientëve të mëparshëm dhe lidhen kryesisht më shpërthimin e virusit në pavionin e sëmundjeve të brendshme në QSUT. Eugena Tomini, nga ISHP njoftoi se mes të infektuarve të rinj në Tiranë, një është personel shëndetësor.

Lexoni: Hiqen kufizimet për lëvizjen, hapen kufijtë, masat e reja nga 1 qershori

28 pacientë janë të shtruar në Spitalin Infektiv, 3 janë në terapi intensive dhe njëri prej tyre ëshët i intubuar.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 5 qytetarë, duke e çuar në 877 numrin e të shëruarve.

Që prej fillimit të marsit janë testuar mbi 16 mijë persona, prej të cilëve janë:

– 1143 të infektuar,

– 33 viktima;

– 877 të shëruar,

– 233 të infektuar aktivë;

Shpërndarja gjeografike e pacientëve aktivë deri më 1 qershor është:

– Tiranë, 147 pacientë aktivë,

– Durrës, 28 pacientë aktivë,

– Krujë, 17 pacientë aktivë,

– Shkodër, 10 pacientë aktivë,

– Kamëz, 10 pacientë aktivë,

– Mat, 9 pacientë aktivë,

– Lushnje, 6 pacientë aktivë,

– Berat, 2 pacientë aktivë,

– Fier, 2 pacientë aktivë,

– Korçë, 1 pacient aktiv,

– Librazhd, 1 pacient aktiv.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale