Ul stresin. Islanda sugjeron banorët të përqafojnë një pemë në ditët e distancimit social - Business Magazine Albania

Ul stresin. Islanda sugjeron banorët të përqafojnë një pemë në ditët e distancimit social


Islanda ka bërë një sugjerim të shëndetshëm për qytetarët që dëshirojnë kontakt fizik në epokën e distancimit social. “Gjeni pemën më të afërt dhe jepini asaj një përqafim”.

Sipas Lonely Planet, Shërbimi Islandez i Pyjeve (IFS) thotë se, “të kalosh të paktën pesë minuta në ditë duke përqafuar ‘fqinjët e tu’ halorë, është një mënyrë e shkëlqyer për të mposhtur vetminë në karantinë. Në Islandën Lindore janë liruar shtigjet nëpër dëborë për t’u dhënë kështu mundësi banorëve të mund të arrijnë lehtësisht tek pemët. Kalimet janë hapur gjithashtu në gjerësinë sa t’u lejojnë banorëve të shëtisin duke mbajtur distance. IFS ka përditësuar faqen e saj të internet me fotografi të njerëzve që përqafojnë pemë të të gjitha formave dhe madhësive.

Por Porfinnsson, menaxher i pyjeve të Islandës Lindore, thotë se, përqafimi i pemëve, prodhon ndjenjën e relaksimit dhe ju përgatit që të merrni përsipër çfarëdo sfide t’ju dalë përpara. “Kur përqafoni një pemë, e ndjeni së pari në gishtërinjtë tuaj më pas lart në këmbët tuaja e deri në gjoks dhe së fundi në kokën tuaj”, thotë Porfinnsson.

Lexo: Shtetet europiane lehtësojnë masat, Danimarka rihap shkollat

Ky mund të duket një sygjerim i çuditshëm, por prania e pemëve ka treguar se nxit shëndetin e mirë. Pemët pastrojnë ajrin dhe zvogëlojnë stresin te njerëzit që jetojnë pranë tyre. Ju nuk do të duhet të mbështillni krahët rreth një peme, por nëse nuk keni njeri tjetër për të përqafuar, atëherë ky veprim mujnd t’ju vlejë.

Pyjet kombëtare të Islandës janë hapur gjatë kësaj periudhe, ndryshe nga shumë pyje e parqe të tjera nëpër botë, përfshirë Shqipërinë. 22 Prilli është dita ndërkombëtare e Tokës dhe kjo është një formë e mirë për ta festuar.

Lonely Planet

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0