Udhëtoi 48 ditë me biçikletë për t’u kthyer në shtëpi, pasi fluturimet ishin bllokuar nga pandemia

Një student 20-vjeçar nga Greqia ishte bllokuar në Skoci, pa pasur mundësi të kthehej në Athinë ndërsa fluturimet ishin mbyllur për shkak të pandemisë. Kështu që ai vendosi të kthehej me biçikletën e tij duke përshkuar rreth 3500 km.

Udhëtimi i tij zgjati 48 ditë dhe ai u shpreh se kjo i shërbeu shumë për të kuptuar shumë gjëra për veten, si pikat e forta ashtu edhe ato të dobëta.

Papadimitriou thotë se para se të nisej, filloi të hulumtonte se çfarë i duhej për të bërë një udhëtim aq të gjatë. Ai thotë se kishte garuar në një garë në vitin 2019 dhe ishte trajnuar shkurtimisht për disa javë, por kjo ishte një sfidë ndryshe për të dhe shpejt filloi të blejë pajisjet që do i duheshin.

Ai tha se udhëtoi diku midis 35 deri 75 milje në ditë, duke kaluar fillimisht përmes Anglisë dhe më pas në Holandë, përgjatë Rinit në Gjermani për disa ditë, kaloi nëpër Austri dhe përgjatë bregdetit lindor të Italisë përpara se të hipte me një varkë në portin grek të Patras, dhe prej andej me biçikletë në lagjen e tij të Athinës.

CNN

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale