Udhërrëfyesi tashmë një profesion


Turizmi është një sektor në zhvillim e sipër në Shqipëri. Gjithnjë e më shumë turistë vendas dhe të huaj po vizitojnë Shqipërinë për të parë bukuritë e saj natyrore, për të takuar njerëzit miqësorë, për të provuar kulinarinë dhe për të bërë pushime dinamike.

Sigurisht, turistët kanë nevojë për udhërrëfyes, në mënyrë që të njihen me vendin, historinë, traditat etj. Ashtu si çdo profesion tjetër edhe të qenurit udhërrëfyes ka disa specfika, të cilat prej pak vitesh janë përcaktuar me ligj.

Për këtë na tregoi më gjerësisht Alma Ferhati, eksperte e turizmit. Alma është themeluese dhe menaxhere e agjensisë së udhëtimeve “Pegasos Travel”.

Kjo agjensi është themeluar që prej vitit 2003 dhe është e akredituar nga qeveria. Guidat e Pegasos Travel janë të liçensuara nga Ministria e Turizmit dhe Mjedisit. Me një eksperiencë të gjatë në fushën e turizmit dhe shërbimeve të udhëtimit Alma thotë se, udhërrëfyesit duhet të jenë të trajnuar për të udhëhequr turistët.  “Ne jemi akredituar për programet e kualifikimit të Udhërrëfyesit Turistik Kombëtar”, shton ajo.

Prandaj, Pegasos Travel po zhvillon trajnimet e udhërrëfyesve. Trajnime të kësaj natyre kanë nisur prej rreth dy vitesh edhe nga agjensi të tjera. Ato janë të nevojshme, sepse kursantët mësojnë, marrin njohuri të ndryshme në fushën e arkeologjisë, gjeografisë, fushës së biznesit dhe aftësohen në profesion. Grupi prej 17 kursantësh do të liçensohet brenda muajit shkurt. Për trajnime në këtë fushë, janë të mirëpritur të aplikojnë të gjithë të rinjtë, të apasionur pas turizmit dhe udhërrëfimit.

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale