Twitter së shpejti me pagesë? - Business Magazine Albania

Twitter së shpejti me pagesë?

Twitter së shpejti me pagesë?

Elon Musk ka sugjeruar që të gjithë përdoruesit e X, i quajtur më parë Twitter, mund të duhet të paguajnë për aksesin në platformë. Në një bisedë me kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu, miliarderi tha se sistemi i pagesave ishte mënyra e vetme për të luftuar robotët.

“Ne po kalojmë drejt një pagese të vogël mujore për përdorimin e sistemit,” tha shefi i Tesla dhe SpaceX.

BBC iu afrua X për detaje të mëtejshme, por nuk ka marrë ende një deklaratë nga kompania. Është e paqartë nëse ky ishte thjesht një koment i hapur, apo një sinjal i planeve më të forta që ende nuk janë shpallur. Musk ka thënë prej kohësh se zgjidhja e tij për të hequr qafe robotët dhe llogaritë e rreme në platformën e mediave sociale po kërkon verifikim.

Që nga marrja e Twitter-it vitin e kaluar, ai është përpjekur të stimulojë përdoruesit të paguajnë për një shërbim të përmirësuar, i cili tani quhet X Premium.

Kjo është bërë duke u dhënë abonentëve me pagesë më shumë veçori, si postime më të gjata dhe rritje të shikueshmërisë në platformë. Sidoqoftë, përdoruesit aktualisht mund të përdorin ende X falas.

Megjithëse ka një interes të qartë financiar për kompaninë për të tarifuar përdoruesit, zoti Musk këmbënguli që t’i detyrosh njerëzit të paguajnë për shërbimin ka për qëllim trajtimin e robotëve.

“Një bot kushton një pjesë e një qindarke” për të bërë tha ai. “Por nëse dikush duhet të paguajë disa dollarë ose diçka, një shumë të vogël, kostoja efektive për bots është shumë e lartë”.

X Premium aktualisht kushton 8 dollarë (6,50 £) në muaj në SHBA. Çmimi ndryshon në varësi të vendit ku ndodhet një abonues. Personi më i pasur në botë tha se tani po shikonte opsione më të lira për përdoruesit.

“Ne në fakt do të dalim me një çmim të nivelit më të ulët. Pra, ne duam që ajo të jetë vetëm një sasi e vogël parash,” tha ai. “Ky është një diskutim më i gjatë, por sipas mendimit tim, kjo është në fakt mbrojtja e vetme kundër ushtrive të mëdha të robotëve”, shtoi Musk.

Megjithatë, një rrezik është që duke vendosur X pas një muri pagese, ai mund të humbasë një pjesë të madhe të përdoruesve të tij. Kjo nga ana tjetër, mund të ulë të ardhurat nga reklamat, të cilat aktualisht përbëjnë shumicën dërrmuese të të ardhurave të kompanisë. Biseda e Musk me kryeministrin izraelit preku gjithashtu antisemitizmin në X.

Lexo edhe:Erdogan fton Elon Musk të ndërtojë fabrikën e ardhshme të Tesla-s në Turqi

Platforma është akuzuar nga grupi i fushatës Anti-Defamation League (ADL) se nuk ka bërë mjaftueshëm për të ndaluar përmbajtjen antisemitike. Në një deklaratë, organizata tha se Musk po “angazhohej dhe po ngrinte” antisemitët.

Në fillim të këtij muaji, ai tha se kompania do të padiste ADL-në për të “pastruar emrin e platformës sonë”. Në bisedën me Netanyahun, Musk përsëriti se ishte “kundër antisemitizmit”.

Netanyahu pranoi se ekuilibri midis fjalës së lirë dhe moderimit të përmbajtjes ishte një sfidë, por i kërkoi Musk-ut të bënte ekuilibrin e duhur. “Shpresoj që të gjeni brenda kufijve të Amendamentit të Parë, aftësinë për të ndaluar jo vetëm antisemitizmin… por çdo urrejtje kolektive ndaj njerëzve që përfaqëson antisemitizmi,” tha ai.

“Unë e di që jeni të përkushtuar ndaj kësaj”, shtoi Netanyahu.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0