Twitter publikon harten me qytetet me te paedukuara ne SHBA


Qyteti Buffalo, ne New York, eshte nje nga vendet me te paedukuar ne Amerike, ndersa banoret e qytetit te New Yorkut jane me miqesore me koleget ne Lindje te Mesme dhe Jug.

Kete e zbulon nje studim interesant dhe argetues qe eshte realizuar fale komenteve te publikuar ne Twitter ne te gjithe SHBA-te dhe qe ka publikuar nje seri hartash.

Mediat sociale, ne fakt mund te perdoren ne shume menyra te ndryshme, por disa preferojne qe ta fillojne diten duke postuar nje ‘miremengjes’, ndersa te tjeret perpiqen te perdorin faqen e microblogging me te famshem ne bote per te shfryre nervat dhe zemerimet.

Pra, analiza eshte bere duke studiuar perhapjen e dy fjalive te thjeshta, ‘miremengjes’ dhe ‘ik p….’, te shkruajtura gjate diteve te fundit te qershorit dhe ne muajin e gushtit.

Vertaline, nje kompani e specializuar ne kapjen e fjaleve dhe fjalive ne Twitter per klientet qe paguajne, ka kryer kete studim me 462 qytete amerikane.

Rezultatet jane harta te realizuara ne forme imazhesh me intensitet ngrohjeje, aty ku ngjyra eshte me e lehte do te thote se fjala perdoret pak dhe aty ku eshte me e erret perfshihet perdorim me i madh. Rezultatet variojne nga ora ne ore dhe nga dita ne dite me harten qe perditesohet, edhe pse disa konkluzione jane te qarta.

Nje nga qytetet qe duket miqesore dhe me pak e njohur eshte Lubbock. Ne kete qytet ne veri te Teksasit, fjala ‘miremengjes’ shkruhet vazhdimisht cdo dite sipas studimit.

Rreth 350 milje larg juglindjes te Dallas, perdoruesit e Twitterit jane me te paedukuar dhe ne rastin e tyre perdoret ‘ik p…..’, me shpesh nga sa eshte parashikuar. Los Angeles, ne fakt, duket sikur eshte edhe qyteti i engjejve dhe i djajve. Perdoruesit ne jug te Kalifornise ofrojne shume pershendetje te edukuara, por publikojne dhe nje sasi te tmerrshme fyerjesh.

Por ky numer nuk e arrin ate te Buffalos, qytetit ne pjesen perendimore te New Yorkut, ku perdorimi eshte shume vulgar dhe me inat se ne qytete te tjera si Filadelfia dhe vete New York.

Te pakten nese duhen besuar gjerat qe shkruhen ne Twitter nga perdoruesit ne varesi te qyteteve. Nga ana tjeter qyteti i New York, edhe pse ruan nje reputacion te veshtire, ka me shume ‘miremengjes’ se ne pjesen e jugut dhe Lindjes se Mesme, dy rajone te njohura per mikpritjen e tyre.

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale