Twitter ka përmbushur pothuajse çdo kërkesë të qeverisë për censurë që kur Musk mori pushtetin - Business Magazine Albania

Twitter ka përmbushur pothuajse çdo kërkesë të qeverisë për censurë që kur Musk mori pushtetin

Nga 971 kërkesat e qeverisë përTwitter, që kur Muske mori përsipër gjashtë muaj më parë, kompania ka përmbushur plotësisht 808 prej tyre dhe pjesërisht ka përmbushur 154, sipas raportit të Rest of Ëorld.

Raporti përdor informacion nga baza e të dhënave Lumen, e drejtuar nga Qendra e Universitetit të Harvardit Berkman Klein For Internet & Society, e cila gjurmon kërkesat për heqjen e përmbajtjes në internet—Twitter dhe kompani të tjera teknologjike si Google dhe Wikipedia vullnetarisht ndajnë këto të dhëna me Lumen.

Twitter nuk raportoi asnjë përgjigje për nëntë kërkesat e mbetura, të cilat përfshijnë të gjitha qeveritë ose gjykatat që kërkojnë të heqin përmbajtjen ose të japin informacion personal për një përdorues, zakonisht për të ndihmuar në identifikimin e llogarive anonime.

Në gjashtë muajt para se Musk të blinte kompaninë, Twitter raportoi se refuzoi tre kërkesa, dhe në gjashtë muajt para kësaj, refuzoi pesë.

Numrat e rinj shënojnë një rritje të madhe nga gjashtë muajt përpara se Musk të blinte kompaninë, kur Twitter përmbushi plotësisht 280 nga 550 kërkesat – rreth 51% e kërkesave u përmbushën plotësisht, krahasuar me 83% tani që Musk drejton firmën.

Shumica e kërkesave të kohëve të fundit kanë ardhur nga qeveri të huaja, si India, Turqia, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Gjermania, të cilat kanë rritur rregulloret e internetit në vitin e kaluar, sipas raportit – asnjë nuk erdhi nga SHBA.

Lexo: Uranik Begu pas 10 viteve në ICK emërohet drejtor i Plug and Play Tech Center për Ballkanin Perëndimor

Sfondi kryesor

Kur Musk bleu Twitter-in, ai e bëri të qartë qëllimin e tij ,të përmirësonte fjalën e lirë dhe të kufizonte paragjykimet politike, duke argumentuar se platforma kishte një anim të majtë. Megjithatë, ai është përballur me disa polemika në lidhje me lirinë e fjalës, duke përfshirë akuzat për censurë kur dhjetëra Tëeet për një dokumentar të BBC-së që kritikonte kryeministrin e Indisë Narendra Modi u hoqën në janar pas kërkesave nga ministria e informacionit e Indisë. Twitter ka pezulluar gjithashtu disa llogari që po gjurmonin avionët privatë të miliarderëve, duke përfshirë edhe atë të Musk. Pas marrjes së detyrës në tetor 2022, Musk tha se arsyeja e tij për blerjen e Twitter ishte të siguronte “një shesh të përbashkët dixhital të qytetit, ku një gamë e gjerë besimesh mund të debatonte në një mënyrë të shëndetshme”. Ai siguroi emaile të brendshme për disa gazetarë, të cilët i publikuan si “Dosjet në Twitter”, duke treguar komunikimet e ish-drejtuesve të Twitter me zyrtarë qeveritarë se si të moderonin tema të ndryshme të diskutueshme. Musk gjithashtu ka rivendosur llogaritë e ndaluara më parë, si ato të Donald Trump dhe Andreë Tate, dhe ka shkurtuar afërsisht 10% të fuqisë punëtore të Twitter.

Forbes

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0