Twitter bën hapin e radhës për të lejuar krijuesit të marrin pagesa në kriptomonedha - Business Magazine Albania

Twitter bën hapin e radhës për të lejuar krijuesit të marrin pagesa në kriptomonedha

Kompania e pagesave Stripe, një nga startup-et më të vlefshme në botë, po rrit fitimet e saj nga kriptovalutat. Stripe tha në një deklaratë të premten se partneri i saj i parë në zgjerim do të jetë Twitter, duke lejuar një grup të zgjedhur krijuesish në platformën e mediave sociale të marrin pagesa në kriptomonedha përmes platformës Stripe Connect.

Lëvizja është hapi më i fundit i interesit të ringjallur të Stripe për kriptomonedhat, pasi rivalët si Block, PayPal dhe Checkout.com depërtuan në industri. Stripe pezulloi mbështetjen për pagesat me Bitcoin në 2018, por filloi të rekrutonte talente të kriptove vitin e kaluar dhe në mars tha se po ndihmonte shkëmbimet e aseteve dixhitale FTX dhe Blockchain.com me pagesat në internet dhe verifikimin e klientëve.

Lexo edhe: Sanksionet që mund të dëmtojnë industrinë 124 miliardë dollarëshe të kriptove në Rusi

Krijuesit në Twitter do të jenë në gjendje të marrin pagesa fillimisht në monedhën stablecoin USD. Pagesat në të gjithë platformën Stripe Connect do të bëhen duke përdorur Polygon, një rrjet blockchain i krijuar për ta bërë Ethereum më të shpejtë dhe më të lehtë për t’u përdorur. Stripe tha se zgjodhi Polygon për shkak të shpejtësisë dhe tarifave të ulëta të transaksionit.

Stripe dhe Polygon gjithashtu ndajnë të njëjtat vlera për qëliimet mjedisore. Polygon dëshiron të eliminojë gjurmën e tij të karbonit këtë vit pasi industria e kriptove vazhdon të përballet me kritika për përdorimin e energjisë. Stripe krijoi një fond të ri këtë muaj kushtuar mbështetjes së teknologjive të heqjes së dioksidit të karbonit.

Bloomberg 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0