Sanksionet që mund të dëmtojnë industrinë 124 miliardë dollarëshe të kriptove në Rusi - Business Magazine Albania

Sanksionet që mund të dëmtojnë industrinë 124 miliardë dollarëshe të kriptove në Rusi

Tregu rus i kriptovalutave prej 124 miliardë dollarësh po përballet me kufizime të reja nga masat për të ndëshkuar Kremlinin për pushtimin e Ukrainës, mes paralajmërimeve se monedhat digjitale mund të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjes së sanksioneve.

“Binance” pika valutore më e madhe e kriptomonedhave në botë, tha të enjten se do të frenojë shërbimet për rusët në asete kriptomonedhash që tejkalojnë vlerën e 10,000 euro (10,885 dollarë) në përgjigje të kufizimeve të reja të Bashkimit Evropian. Më vete, SHBA-ja sanksionoi BitRiver, i cili p prodhimin e rreth gjysmës së të gjitha monedhave digjitale të përdorura në Rusi.

BitRiver me bazë në Zvicër nuk punon me institucionet shtetërore apo entitetet e sanksionuara dhe masat e SHBA ishin një shembull i “konkurrencës së pandershme”, tha themeluesi dhe shefi ekzekutiv Igor Runets në komentet e ofruara nga shërbimi për shtyp i kompanisë.

Masat mund të prishin tregun e kriptove të Rusisë, të cilin kryeministri Mikhail Mishustin e vlerësoi në 10 trilionë rubla (124 miliardë dollarë) këtë muaj, pasi një sërë kufizimesh të tjera në lidhje me luftën në Ukrainë kanë penguar bankat më të mëdha të vendit dhe kanë kufizuar aksesin rus në financim. Fondi Monetar Ndërkombëtar tha në një raport këtë javë se asetet digjitale të minierave mund të përdoren në të ardhmen për t’iu shmangur sanksioneve.

Lexo edhe: A munden kriptovalutat të sfidojnë dominimin global të dollarit?

“Sanksionet po përpiqen të minojnë kripto-industrinë ruse, e cila nuk është formuar ende siç duhet”, tha Oleg Vyugin, një ish-zyrtar i lartë i bankës qendrore. “Ata po përpiqen të sigurojnë që kriptomonedha të mos përdoret për të anashkaluar sanksionet.”

Zona Gri

Rusët kanë përqafuar kriptovalutat pavarësisht faktit se ato ekzistojnë në një zonë gri rregullatore në vend. Rusia është një nga pesë tregjet kryesore të “Binance” në botë me rreth 10 milionë llogari gjithsej. Është vlerësuar se më pak se 50,000 në fakt kanë një vlerë që i kalon 10,000 euro, tha një nga njerëzit.

“Vendimi i Binance nuk do të ndikojë shumë tek rusët,” tha Ani Aslanyan, një analiste që drejton një kanal Telegram kushtuar kriptomonedhave. “Shkëmbimi nuk përdoret si portofol nga shumica e përdoruesve.”

Bashkimi Europian këtë muaj ndaloi ofrimin e shërbimeve të aseteve të kriptove me vlerë të lartë për Rusinë, në mënyrë që të mbyllte zbrazëtirat në sanksionet e mëparshme që mund të ndihmonin rusët të lëvizin paratë jashtë vendit.

Ekspertët e kriptove thonë se nuk ka prova të shmangies së sanksioneve të mëdha ndaj Rusisë

Rusia mund të bëhet vendi i dytë më i madh prodhues në botë për kriptomonedhat këtë vit, pas SHBA-së, tha Runets. Ajo pasoi vetëm SHBA-në dhe Kazakistanin në 2021 pasi Kina e ndaloi praktikën, sipas të dhënave të Universitetit të Kembrixhit të publikuara në tetor.

“Veprimet e Thesarit të SHBA-së diktohen nga konsideratat konkurruese në favor të biznesit amerikan,” tha Runets, duke shtuar se BitRiver planifikon të mbajë investimet dhe të dyfishojë numrin e saj të punonjësve në Rusi këtë vit.

BitRiver përfitoi nga energjia e lirë dhe temperaturat e ulëta në Siberi dhe në veriun rus për të ngritur fermat intensive energjetike që përdoren për prodhimin e kriptomonedhave, duke shitur akses në serverët e saj për klientët në 15 vende, duke përfshirë Japoninë, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Bashkimin Evropian.

Bloomberg

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0