Trendi TikTok i kujton njerëzit të jenë më të sjellshëm me veten e tyre - Business Magazine Albania

Trendi TikTok i kujton njerëzit të jenë më të sjellshëm me veten e tyre

më të sjellshëm

Nuk është kurrë vonë për të shëruar fëmijën tuaj të brendshëm.

E mbani mend trendin e TikTok ku njerëzit postonin faktet e tyre unike dhe ndonjëherë të turpshme argëtuese për “mjaft për ty” të Olivia Rodrigo? Tani, një trend i ri në TikTok po i frymëzon përdoruesit të ndajnë fotografitë e tyre të fëmijërisë si një kujtesë për të qenë më të sjellshëm me veten.

Tingulli, i krijuar nga përdoruesi @framveu, është një përzierje e “Me and My Husband” nga Mitski dhe “Apocalypse” nga Cigarettes After Sex. Që nga 15 qershori, audio është përdorur në 103,200 TikToks.

TikToks zakonisht fillon me një tekst që thotë diçka të ngjashme me “të qenit i keq me veten time dhe më pas të kuptoj se po flas edhe për [përemrin]”, e ndjekur nga foto(t) e përdoruesit të foshnjës ose fëmijërisë. Njerëzit po kujtohen t’i japin vetes të njëjtin hir që do t’i jepnin vetes së tyre të fëmijërisë, dhe kjo është shumë e shëndetshme.

Lexoni: TikTok do të dominojë, sipas një studimi të ri. Ja se si të përfitoni nga aplikacioni Video 

TikTokker @alessyafarrugia e mbizotëroi videon e saj “Ky trend ndryshoi të gjithë këndvështrimin tim”, ndërsa @officialautumnrose tha “Unë e dua këtë trend, jam rritur shumë në veten time”.

Njerëzit e kanë përdorur gjithashtu tingullin për të sjellë ndërgjegjësimin për tema të ndjeshme si çrregullimet e të ngrënit, vetëdëmtimi, lufta me vetë-dyshimin dhe pasiguritë për paraqitjet fizike.

Trendi nuk është vetëm një kujtesë e dhembshurisë për veten, por një rikujtim i rritjes dhe solidaritetit. Ndërsa viraliteti i TikTok shpesh mund të ndihet sikur është e gjitha argëtuese dhe lojëra, tendencat si kjo zbulojnë anën më të butë të kolektivit – dhe se si viraliteti mund të përdoret për të krijuar një reagim zinxhir pozitiv në komunitet.

/mashable

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0