Transport falas për të gjithë qytetarët e këtij vendi
Përditësuar së fundmi: 06/12/2018

Transport falas për të gjithë qytetarët e këtij vendi

Share
nga Neada Muçaj
Dhj 06, 2018

Luksemburgu, është bërë vendi i parë në botë që ka hequr pagesën për transportin publik.

Planet, të paraqitura nga qeveria e koalicionit të kryeministrit Xavier Bettel, do të lejojnë që trenat, tramvaji dhe autobusët të lëvizin falas nga vera e ardhshme.

Aktualisht, çmimet janë 2 € për deri në dy orë udhëtimi, që mbulon shumicën e udhëtimeve në vendin prej 2,585 km².

Qyteti i Luksemburgut, kryeqyteti i vendit pa dalje në det, është shtëpia e rreth 107,000 personave, por sheh 400,000 punonjës që kalojnë kufijtë e saj çdo ditë për të punuar, duke shkaktuar disa nga bllokimet më të këqija në Evropë.

Luksemburgu ka patur një qëndrim dhe më parë për transportin. Në verë, qeveria miratoi transportin falas për të rinjtë nën moshën 20 vjeçare.

Nxënësit e shkollave të mesme përfituan gjithashtu shërbimin falas të anijes midis vendeve të studimit dhe shtëpive të tyre.

/EuroNews