Trajnim: Si të shkruajmë një GRANT propozim të suksesshëm? - Business Magazine Albania

Trajnim: Si të shkruajmë një GRANT propozim të suksesshëm?


Ky trajnim vjen me synim ngritjen e kapaciteteve të kompanive shqiptare dhe administratës publike apo organizatave për të aplikuar në GRANTE. Trajnimi ofron mundësinë e prezantimit të pjesëmarrësve me fushën e re të menaxhimit të projekteve. Qëllimi i tij është të zhvillojë aftësitë e pjesëmarrësit për të planifikuar dhe shkruar projekte ndërkombëtare në mënyrë të suksesshme, për të arritur objektivat kalendarike, buxhetore apo strategjike.

PROGRAMI

Ky trajnim praktik do të trajtojë temat e mëposhtme:

1. Projekti, Propozimi i projektit, Procesi i menaxhimit të projekteve.
2. Hapat kyç për zhvillimin e një projekti të finacuar nga BE.
3. Procesi i hartimit të projekt propozimit – këshilla praktike.
4. Si të shkruani një propozim të mirë?
5. Metodologjia, këshilla dhe rekomandime kyçe për të siguruar hartimin cilësor të një projekti.
6. Si të gjeni një thirrje të përshtatshme për propozimin tuaj?
7. Konsideratat financiare – llogaritja e buxhetit për propozim; rregullat e financimit, shpenzimet e raportimit.
8. Procesi i vlerësimit, kriteret dhe analiza e vlerësimit.

LEKTOR: Mag. Asetila Köstinger

Asetila Köstinger është sipërmarrëse, konsulente Austriake për NMV dhe konsulente e certifikuar ndërkombëtare për menaxhimin e sipërmarrjeve CMC. Trajnere mjaft pozitive, energjike dhe me disa pasione Znj Köstinger është edhe Lektore në disa Universitete dhe institucione Europiane dhe ka nje përvojë të gjerë ndërkombëtare. Arsimuar në ekonomiks dhe biznes ndërkombëtar dhe prakticiene e apasionuar e konkurrueshmërisë së NVM-ve. Trajnere dhe folëse në disa gjuhë dhe me mbi 12 vjet eksperiencë ajo zotëron njohuri të thella në zhvillimin e projekteve ndërkombëtare, EUROPEAID dhe me donatorë të tjerë.

Kur: 13 Nëntor – 15 Nëntor, ora 09:00 – 16:00

Ku: Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë Tiranë

Për më shumë informacion klikoni këtu.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0