“Tomka dhe shokët e tij” shfaqet në kanalin prestigjioz amerikan

Turner Classical Movies–TMC, kanali televiziv amerikan i cili në programacionin e tij përfshin vetëm filmat më të mirë klasikë të krijuar deri në fillim vitet 80-të, për herë të parë do të transmetojë një film shqiptar, një nga më të njohurit dhe më shikuarit e regjisores Xhanfise Keko dhe kinemasë shqiptare, “Tomka dhe shokët e tij”.

Dita e sotme shënohet si një ditë e rëndësishme për kinematografinë shqiptare dhe Arkivin Qëndror Shtetëror të Filmit pasi mbi 40 milion shikues amerikan do të përjetojnë eksperiencën e filmit shqip Tomka dhe Shokët e Tij i cili është prodhuar në vitin 1977.

LEXO: Kënga e yllit të ri shqiptar në filmin e Netflix

TCM përzgjodhi Xhanfise Kekon si ‘Regjisorja e javës’ dhe në portofolin e saj shënohet pikërisht ky film i cili trajton historinë e disa të rinjve në epokën e luftës. Filmi do të vij i masterizuar, në cilësinë HD duke dhënë një eksperiencë ndryshe nga ajo çfarë kemi parë.

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale