TikTok më në fund arrin në Vision Pro - Business Magazine Albania

TikTok më në fund arrin në Vision Pro

TikTok më në fund arrin në Vision Pro

TikTok më në fund është bërë pjesë e Vision Pro, ka njoftuar vetë kompania e TikTok. Ndërfaqja do të duket relativisht e njohur për këdo që ka përdorur aplikacionet tradicionale të TikTok për iOS ose Android, me një media player vertikalisht për videot, si dhe butona për të pëlqyer, komentuar, preferuar dhe shpërndarë. Por, kompania ka përfituar nga rritja e pasurisë së paluajtshme të ekranit të ofruar nga Vision Pro për të shpërndarë elementë të tjerë të ndërfaqes, duke shfaqur komentet dhe profilet e krijuesve në një panel në të djathtë, në mënyrë që të mos errësojnë media player-in kryesor.

TikTok ngacmoi lançimin e aplikacionit të tij Vision Pro muajin e kaluar, kur drejtuesi i produktit Ahmad Zahran shkroi se ekipi i tij kishte “ridizajnuar të gjithë përvojën e TikTok nga themeli” për headset-in. Në Vision Pro, është e mundur të shikosh videot e TikTok me mjedisin tënd të botës reale ende të dukshme ose në një vendndodhje plotësisht virtuale si sipërfaqja e Hënës, dhe gjithashtu do të funksionojë së bashku me aplikacionet e tjera në headset.

Lexo edhe Platforma e Elon Muskut po akuzohet për përfitime nga grupet terroriste?

Mbështetja nga shërbimet kryesore të transmetimit të videove për harduerin e ri me shkëlqim të Apple ka qenë i përzier. Në një ekstrem, Disney ka qenë një partner kryesor, duke ofruar mundësinë për të transmetuar filma 3D në Vision Pro nëpërmjet Disney Plus, dhe Apple ka njoftuar gjithashtu mbështetje nga Amazon Prime Video, Paramount Plus, Mubi dhe Discovery Plus.

Në anën tjetër të spektrit, si Netflix ashtu edhe YouTube kanë zgjedhur të mos lejojnë që aplikacionet e tyre iPad të funksionojnë në kufje në një modalitet të pajtueshmërisë dhe në vend të kësaj i kanë drejtuar përdoruesit drejt shikimit të shërbimeve të tyre nëpërmjet  Safari. Por YouTube, i cili është përpjekur gjithnjë e më shumë të konkurrojë me TikTok përmes shërbimit të tij YouTube Shorts, ka konfirmuar së fundmi se një aplikacion Vision Pro është në udhërrëfyesin e tij.

theverge

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0