Thirrje për aplikim në Shkëmbimin Rinor për Sipërmarrësit e Rinj


Balkan Youth Activism- BYA hap thirrjen për aplikim për programin “Bëhu ndryshimi: Shkëmbim Rinor për Sipërmarrësit e Rinj” (25 Tetor – 3 Nëntor)

Pjesëmarrësit duhet të jenë:

• Nga 18-30 vjeç

• Të kenë motiv për të mësuar dhe shkëmbyer më shumë rreth Sipërmarrësve të Rinj

• Të mund të punojnë dhe të komunikojnë në anglisht

• Në gjendje të marrin pjesë në gjithë kohëzgjatjen e eventit

• Përparësi do të kenë të rinjtë që nuk kanë përvojë të mëparshme në shkëmbime rinore ose trajnime.

• Përparësi do t’u jepet të rinjve që vijnë nga sfondet e pafavorshme sociale, ekonomike, gjeografike ose kulturore.

Qëllimi i projektit është të zhvillojë frymën e ndërmarrësisë midis të rinjve romë dhe të rinjve jo-romë nga zonat rurale dhe të largëta.

Në detaje, 40 të rinj dhe 8 liderë nga Bullgaria, Shqipëria, Belgjika, Çekia, Hungaria, Maqedonia e Veriut, Rumania dhe Serbia do të njihen me konceptin e sipërmarrjes, zhvillimin e një ideje biznesi, fillimin e një biznesi dhe do të ndajnë përvojat dhe njohuritë e tyre për krijimin e një biznesi në komunitetet rome ose zonat e margjinalizuara (gjeografike ose për shkak të diskriminimit).

Vendi: Veliko Tarnovo, Bullgari

Datat: 25 Tetor – 3 Nëntor 2019

Afati i aplikimit: 20 shtator 2019

Aplikoni KËTU.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale