Thirrje për aplikim në Shkëmbimin Rinor për Sipërmarrësit e Rinj

Thirrje për aplikim në Shkëmbimin Rinor për Sipërmarrësit e Rinj


Balkan Youth Activism- BYA hap thirrjen për aplikim për programin “Bëhu ndryshimi: Shkëmbim Rinor për Sipërmarrësit e Rinj” (25 Tetor – 3 Nëntor)

Pjesëmarrësit duhet të jenë:

• Nga 18-30 vjeç

• Të kenë motiv për të mësuar dhe shkëmbyer më shumë rreth Sipërmarrësve të Rinj

• Të mund të punojnë dhe të komunikojnë në anglisht

• Në gjendje të marrin pjesë në gjithë kohëzgjatjen e eventit

• Përparësi do të kenë të rinjtë që nuk kanë përvojë të mëparshme në shkëmbime rinore ose trajnime.

• Përparësi do t’u jepet të rinjve që vijnë nga sfondet e pafavorshme sociale, ekonomike, gjeografike ose kulturore.

Qëllimi i projektit është të zhvillojë frymën e ndërmarrësisë midis të rinjve romë dhe të rinjve jo-romë nga zonat rurale dhe të largëta.

Në detaje, 40 të rinj dhe 8 liderë nga Bullgaria, Shqipëria, Belgjika, Çekia, Hungaria, Maqedonia e Veriut, Rumania dhe Serbia do të njihen me konceptin e sipërmarrjes, zhvillimin e një ideje biznesi, fillimin e një biznesi dhe do të ndajnë përvojat dhe njohuritë e tyre për krijimin e një biznesi në komunitetet rome ose zonat e margjinalizuara (gjeografike ose për shkak të diskriminimit).

Vendi: Veliko Tarnovo, Bullgari

Datat: 25 Tetor – 3 Nëntor 2019

Afati i aplikimit: 20 shtator 2019

Aplikoni KËTU.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0