Themeluesja e këtij Startup-i kaloi menjëherë nga miliardere në trokë - Business Magazine Albania

Themeluesja e këtij Startup-i kaloi menjëherë nga miliardere në trokë


Elizabeth Holmes e cila thuhet të ketë patur një buxhet prej 4.5 miliardë dollarë para një viti, tani ajo ka mbetur trokë si pjesa tjetër, kjo sipas një llogaritjeje të bërë nga revista Forbes.

Raporti, i cili tregonte se Holmes ishte një nga sipërmarrëset e reja më të pasura në vend dhe gruaja amerikane më e pasur e bërë-vet para një viti, ka kaluar menjëherë në fund të kësaj renditjeje.

“Vlerësimi ynë për pasurinë e Holmes’ bazohet tërësisht në 50% të aksioneve të saj në Theranos,” shkruhet në revistë. Në fillimet e tij, Startup-i i testimit të gjakut u vlerësua me 9 miliardë dollarë në raundin e fundit të fondeve të investitorëve. Që atëherë, janë ngritur shumë pyetje në lidhje me besueshmërinë e paisjeve të testimit të gjakut që ajo kishte në pronësi dhe kompania është marr në pyetje nga rregullatorët federalë dhe është shqyrtuar si një hetim penal për të përcaktuar nëse Holmes dhe kompania e saj kanë mashtruar investitorët.

Forbes tha se faktori tjetër në rivlerësimin e pasurisë së Holmes është bazuar në një vlerësim të ri të të ardhurave të kompanisë në vetëm 100 milionë dollarë.

Theranos, të cilin Holmes e themeloi në vitin 2003 pasi braktisi Stranfordin, hyri në treg me shumë vrull, duke premtuar revoluzionarizimin e testeve diagnostikuese me makineri të reja të cilave iu duhej vetëm një pikë gjaku nga një shpim me gjilpërë ndryshe nga kampionët e gjakut që i nevojiten një laburanti.

/Time.com

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0