Tesla merr masa: Ul pagat dhe shkurton punonjësit jo-esencialë


Tesla njoftoi punonjësit të martën në mëngjes se planifikon të zvogëlojë përkohësisht pagat dhe punëtorët e tjerë joesencialë ndërsa frenon prodhimin e saj të makinave të reja në mes të pandemisë koronavirus.

Lexo: “Ndihma e Luftës” për bizneset e mëdha: Kredi me interes deri 2.85 % e paga jo më të larta se 150 mijë lekë

Në një email të dërguar për punonjësit nga shefja e kompanisë për burimet njerëzore, Valerie Workman, i cili u botua nga CNBC, Tesla u tha punonjësve se disa punë do të preken pasi vazhdon të mbajë në funksion vetëm funksionet kritike.

“Ndërsa ne po vazhdojmë të mbajmë vetëm funksionimet minimale kritike, ne presim të rifillojmë prodhimin normal në objektet tona në SHBA në 4 maj, duke ndaluar çdo ndryshim të rëndësishëm,” thuhet në email. “Deri në atë kohë, është e rëndësishme që të ndërmarrim veprime për të siguruar që të jemi në rrugën e duhur për të arritur planet tona afatgjata.”

Punonjësit jo-esencial që janë lënë përkohësisht pa paga do të ruajnë përfitimet e tyre të kujdesit shëndetësor dhe do të kenë të drejtë për përfitime të papunësisë përmes agjencive shtetërore.

Burimi: Business Insider

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale