Teknologjia po tërheq investitorë të huaj. PIRATE.global investon tek kompania shqiptare division5.co  


Një investitor mund të të ndihmojë të fuqizohesh, e të paraqitesh më i rritur dhe më i fortë para klientit. Kjo ka ndodhur me një prej kompanive të zhvillimit software në Shqipëri.

Unitech sh.p.k vjen me një rebrand-im të plotë pas marrëveshjes së investimit nga kompania gjermane PIRATE Global. Tashmë ajo është division5.co.

Till Ohrmann, përfaqësues i PIRATE thotë se, “në shkurt pati një moment të rëndësishëm, kur nisi bashkëpunimi me dy sipërmarrës shqiptarë që tashmë njohim prej kohësh. Engjëll dhe Ariol janë themelues të http://division5.co, punëtorë të mëdhenj dhe të përkushtuar në cilësi. Ata janë zhvillues të talentuar dhe kanë ndërtuar një rrjet të madh zhvilluesish të talentuar”.

Sipas tij, edhe pse tregu shqiptar është ende në fillesa ka grupe të rëndësishme të talentuarish e të uritur për sukses.

Engjëll Rraklli, drejtues i division5.co thotë se, “objektiv i përbashkët me investitorin është të ngremë agjencinë më të mirë të software dhe vendin më të mirë për të punuar”. division5 kthehet kështu në një kompani shqiptaro-gjermane.

I pyetur nga Businessmag, ai mendon se investitori vlerësoi në vendimin e tij duke u bazuar tek ambicja e përbashkët, arritjet e kompanisë gjatë këtyre 4 viteve, integriteti e vlerat e themeluesve dhe portofoli.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale