Teknologjia kundër duhanpirjes pasive - Business Magazine Albania

Teknologjia kundër duhanpirjes pasive

duhanpirje

Zhvillimi i teknologjisë dhe shkencës ndihmon në eliminimin e duhanpirjes pasive.

Jetesa jonë e përditshme ka ndryshuar rrënjësisht, paralel me zhvillimet teknologjike. Një nga cështjet më delikate të shëndetit, sic është duhapirja, prej disa vitesh është adresuar nga kërkimet shkencore dhe teknologjike. Falë këtyre zhvillimeve, janë krijuar produkte alternative duke u bazuar në të dhëna shkencore, që eleminojnë atë që konsiderohet shkaku i sëmundjeve lidhur me duhanpirjen: DJEGIEN.

Konsumi i cigareve në mjediset e brendëshme nuk është i dëmshëm vetëm për duhanpirësit, por dhe për njerëzit përreth tyre. Një jo-duhanpirës edhe pse nuk konsumon vetë cigare është njëlloj i ekspozuar ndaj rrezikut përsa kohë thith tymin e cigares që digjet.

Në 2021 nuk ka më arsye për t’i rezistuar teknologjisë. Studimet dhe kërkimet e shumta shkencore, krahas ofrimit të alternativave më pak të dëmshme për duhanpirësit, po u vijnë në ndihmë dhe njerëzve përreth tyre, duke shmangur tymin që gjenerohet nga djegia e duhanit.

Aroma e pakëndëshme, që ndjehet në mjediset e mbyllura ku konsumohet duhan, është efekt i tymit që del nga djegia e cigares i cili qendron pas për një kohë të gjatë.

Lexo: PHILIP MORRIS PREZANTON OBJEKTIVAT E KOMPANISË PËR TË ARDHMEN E AFËRT

Kur ndizet një cigare (ose puro), shumica e tymit nuk shkon vetëm në mushkëritë e duhanpirësit, por ajo shpërndahet në ajrin përreth ku dhe ata që janë pranë mund ta përthithin atë. Duhanpirja pasive është kur njerëzit përreth preken nga tymi i “dorës së dytë” që është tymi që nxjerrin duhanpirësit si dhe tymi që del nga fundi i ndezur i cigares.

Kur njerëzit përreth thithin përmes ajrit, tymin e cigares, kjo nuk është vetëm e pakëndshme për ta, por ndikon dhe shëndetin e tyre. Njerëzit që janë të ekspozuar rregullisht ndaj tymit të dorës së dytë afektohen prej tij, njësoj si duhanpirësit.

Gjatë pirjes së një cigareje, vetë tymi përmban më shumë se 7000 substanca, por për njerëzit përreth, ky tym është një përzierje e më shumë se 4000 kimikate, toksina dhe substanca që shkaktojnë sëmundje.

Ndërsa lënia e duhanit është zgjidhja më e këshillueshme, dikush mund të mos jetë gati për të marrë këtë vendim. Por dhe këtu ka zgjidhje përmes zhvillimeve teknologjike të duhanpirjes pa djegie e pa tym.

Nga vetëdijësimi në rritje për rreziqet e shoqëruara me duhanpirjen tradicionale, industria e duhanit ka zhvilluar alternativa me reduktim të përbërësve të dëmshëm.

Lexo: Si po e përdor Japonia superkompjuterin më të fuqishëm të botës për të përshpejtuar mjekësinë e personalizuar.

Ndër këto mundësi, spikat investimi prej miliarda dollarësh i Philip Morris, për të zhvilluar IQOS, një pajisje që ngroh por nuk e djeg duhanin, në mënyrë që të shmanget tymi, hiri, katrani dhe duhanpirja pasive.

Ngrohja e fijeve të duhanit përmes IQOS nuk gjeneron tym, por avuj të cilët përmbajnë deri në 90% më pak përbërës të dëmshëm dhe potencialisht të dëmshëm krahasuar me cigaret tradicionale. Duhanpirja me IQOS është pa erë, dhe mbetet alternativa më e mirë kundrejt cigareve.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0