Të punuarit nga shtëpia do të vazhdojë dhe pas pandemisë! Ja çfarë parashikon drejtuesi i Zoom - Business Magazine Albania

Të punuarit nga shtëpia do të vazhdojë dhe pas pandemisë! Ja çfarë parashikon drejtuesi i Zoom

Zoom do të vazhdojë të jetë i rëndësishëm dhe pas pandemisë edhe kur njerëzit të kthehen në zyrë, sipas një drejtuesi të kësaj platforme.

Më shumë organizata po lëvizin drejt një modeli hibrid të punës në të cilin punonjësit punojnë si në zyrë ashtu edhe nga shtëpia.

“Unë mendoj se ka tre ndryshime të mëdha që po ndodhin pas pandemisë në të cilat bizneset po investojnë dhe kjo po nxit rritjen dhe rëndësinë tonë,” tha Ricky Kapur, kreu i Asia Pacific në Zoom, për CNBC.

“Së pari, kompanitë po mendojnë për krijimin e mjediseve gjithëpërfshirëse, bashkëpunuese dhe hibride të punës për stafin”, tha ai.

“Punonjësit kërkojnë aranzhime fleksibël të punës dhe aftësinë për të punuar pavarësisht se ku ndodhen,” shtoi Kapur.

Së dyti, kompanitë po rimodelojnë përvojën e angazhimit të klientit, me konsumatorët që kërkojnë më shumë komoditet.

“Pavarësisht nëse është një përvojë e shitjes me pakicë, aftësia për të hyrë drejtpërdrejt në dyqan dhe për të folur me një person drejtpërdrejtë, të shohin një produkt, të bëjnë një bisedë dhe më pas të marrin një vendim blerjeje. Konsumatorët e presin këtë shërbim nga kompanitë,” tha ai.

Sipas Kapur, ndryshimi i tretë i madh është se kompanitë vendase në mënyrë dixhitale po ndërtojnë platforma inovative për të krijuar shërbime që arrijnë te konsumatorët e rinj, veçanërisht në fusha të tilla si kujdesi shëndetësor dhe arsimi.

Miliona njerëz përdorën teknologjinë e kësaj platforme gjatë dy viteve të fundit për të vazhduar shkollën dhe punën ose për t’u shoqëruar. Por rritja u ngadalësua pasi njerëzit u kthyen në punë dhe shkollë fizikisht.

Të ardhurat e Zoom u rritën me 35% nga një vit më parë në tremujorin e përfunduar më 31 tetor, nga rritja 54% në tremujorin e mëparshëm.

Por Kapur mbetet optimist se ndërsa njerëzit kalojnë në një mjedis hibrid, ata do të vazhdojnë të kërkojnë fleksibilitet në mënyrën se si komunikojnë.

Ai shtoi se biznesi i Zoom është rritur “nga zero në 2 milionë përdorues në më pak se dy vite. Është një nga shërbimet me rritjen më të shpejtë.”

“Numrat na tregojnë se klientët janë ende duke investuar dhe vazhdojnë të investojnë në Zoom pas pandemisë,” tha ai.

cnbc 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0