Të pasurit po blejnë prona në Metaverse-in virtual, 120 mld dollarë investim - Business Magazine Albania

Të pasurit po blejnë prona në Metaverse-in virtual, 120 mld dollarë investim

Metaverse një numër në rritje i botëve virtuale në internet ku përdoruesit jetojnë dhe luajnë është bërë një vatër e spekulimeve për pasuritë e paluajtshme.

Investitorët po vënë bast që ai të jetë një pjesë integrale e një ndryshimi të mundshëm në mënyrën se si ne përdorim internetin një version i decentralizuar i quajtur Web3, për të cilin mbështetësit e tij argumentojnë se do të heqë kontrollin e internetit nga kompanitë e mëdha të teknologjisë dhe do të shpërndajë fuqinë, privatësinë dhe sigurinë tek përdoruesit.

Sipas firmës së konsulencës McKinsey, korporatat, kapitalistët sipërmarrës dhe kapitali privat investuan 120 miliardë dollarë në metaverse midis janarit dhe majit 2022, më shumë se dyfishi i 57 miliardë dollarëve të investuar në 2021.

Por vlerat e pasurive të paluajtshme kanë pasur një ecuri të vështirë. Çmimet e tokës në katër platformat kryesore metaverse, The Sandbox, Decentraland, Cryptovoxels dhe Somnium Space, kanë rënë 50 deri në 80% këtë vit, sipas Winston Robson, CEO dhe bashkëthemelues i kompanisë analitike metaverse WeMeta.

Ai vuri në dukje problemet në ekonominë e botës reale dhe tregun e kriptomonedhave si kontribues në këtë rënie.

Përtej shifrave, megjithatë, aty gjenden edhe profesione të tëra, nga arkitektët dhe projektuesit tek zhvilluesit dhe agjentët e pasurive të paluajtshme. Dhe larg nga të qenit të izoluar në metaverse, sipërmarrjet e tyre atje tashmë po ndikojnë në botën reale. euronews

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0