Të gjithë telefonat do karikohen për vetëm 15 minuta - Business Magazine Albania

Të gjithë telefonat do karikohen për vetëm 15 minuta

Smartfonët së shpejti mund të jenë në gjendje të rimbushen plotësisht brenda 15 minutave, pasi u prezantua një standard i ri i karikimit të shpejtë. Karikimi i shpejtë i Qualcomm 5, do të lejojë gjithashtu që telefonat të karikohen nga 0 deri në 50 % në vetëm pesë minuta, si dhe do të rritet siguria nga mbinxehja. Pajisja mund të jetë në treg në fund të këtij viti, dhe do të jetë në përputhje me më shumë se 250 telefona inteligjentë.

Teknologjia ekuivalente e Apple e karikimit të shpejtë, ka arritur që në 30 minuta të merret një karikim prej 50%. Telefonat e përshtatshëm për Quick Charge 5 përfshijnë Samsung Galaxy S20 5G, LG V30 dhe Nokia 8. Përparimet e mëparshme të karikimit të baterive kanë zvogëluar kohën e karikimit në nivele të ngjashme gjithashtu.

Zhang Lei, menaxher i përgjithshëm i Xiaomi-t, tha: Quick Charge 5 ofron aftësi superiore të karikimit dhe zvogëlon prodhimin termik. Në të ardhmen, më shumë përdorues të Xiaomi-t do të jenë në gjendje të shijojnë përvojat e karikimit me shpejtësi të lartë, të sigurt dhe superior, të mundësuar nga Quick Charge 5.

Ladbible

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0