Të gjithë telefonat do karikohen për vetëm 15 minuta

Smartfonët së shpejti mund të jenë në gjendje të rimbushen plotësisht brenda 15 minutave, pasi u prezantua një standard i ri i karikimit të shpejtë. Karikimi i shpejtë i Qualcomm 5, do të lejojë gjithashtu që telefonat të karikohen nga 0 deri në 50 % në vetëm pesë minuta, si dhe do të rritet siguria nga mbinxehja. Pajisja mund të jetë në treg në fund të këtij viti, dhe do të jetë në përputhje me më shumë se 250 telefona inteligjentë.

Teknologjia ekuivalente e Apple e karikimit të shpejtë, ka arritur që në 30 minuta të merret një karikim prej 50%. Telefonat e përshtatshëm për Quick Charge 5 përfshijnë Samsung Galaxy S20 5G, LG V30 dhe Nokia 8. Përparimet e mëparshme të karikimit të baterive kanë zvogëluar kohën e karikimit në nivele të ngjashme gjithashtu.

Zhang Lei, menaxher i përgjithshëm i Xiaomi-t, tha: Quick Charge 5 ofron aftësi superiore të karikimit dhe zvogëlon prodhimin termik. Në të ardhmen, më shumë përdorues të Xiaomi-t do të jenë në gjendje të shijojnë përvojat e karikimit me shpejtësi të lartë, të sigurt dhe superior, të mundësuar nga Quick Charge 5.

Ladbible

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale