Tashmë rrahjet e zemrës tuaj bëhen fjalëkalimi i të dhënave tuaja


Shkencëtarët thonë se rrahjet e zemrës tuaj mund të zëvendësojnë një fjalëkalim kur përpiqeni të keni akses në të dhënat tuaja elektronike. Duke përdorur modelin elektrik të zemrës si një çelës enkriptimi, hulumtuesit nga Universiteti Binghamton në New York kanë gjetur një mënyrë për të mbrojtur të dhënat personale shëndetësore elektronike duke përdorur rrahjet e zemrës unike të pacientëve.

Sipas studimit, shkencëtarët përdorin ECG të pacientit si çelësa për të zhbllokuar dhe të bllokuar dosjet e tyre.

Studimi i udhëhequr nga Zhanpeng Jin, asistent profesor në Departamentin e Inxhinierisë Elektrike dhe Kompjuterike në Shkollën e Inxhinierisë dhe Shkencave të Aplikuara J. Watson në Universitetin Binghamton. Jin kryesisht punon në biometrikën  njohëse, çështjet e informatikës për shëndetin ‘smart’, sistemet neuromorfike, inxhinierisë nervore.

“Kostoja dhe kompleksiteti i zgjidhjeve tradicionale të enkriptimit parandalojnë ato duke u aplikuar direkt në telemjekësi ose kujdesit shëndetësor celular. Këto sisteme janë gradualisht duke zëvendësuar klinikat që kanë në qendër kujdesin shëndetësor dhe ne kërkonim të gjenim një zgjidhje unike për të mbrojtur të dhëna të ndjeshme të shëndetit personal me diçka të thjeshtë, në dispozicion dhe me kosto efektive,” thotë Jin.

/Ky artikull u publikua së pari nga TechSot.al. Business Magazine Albania ka të drejta të plota të ripublikimit të këtij artikulli, në bazë të marrëveshjes mes palëve.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale