Tashmë rrahjet e zemrës tuaj bëhen fjalëkalimi i të dhënave tuaja - Business Magazine Albania

Tashmë rrahjet e zemrës tuaj bëhen fjalëkalimi i të dhënave tuaja


Shkencëtarët thonë se rrahjet e zemrës tuaj mund të zëvendësojnë një fjalëkalim kur përpiqeni të keni akses në të dhënat tuaja elektronike. Duke përdorur modelin elektrik të zemrës si një çelës enkriptimi, hulumtuesit nga Universiteti Binghamton në New York kanë gjetur një mënyrë për të mbrojtur të dhënat personale shëndetësore elektronike duke përdorur rrahjet e zemrës unike të pacientëve.

Sipas studimit, shkencëtarët përdorin ECG të pacientit si çelësa për të zhbllokuar dhe të bllokuar dosjet e tyre.

Studimi i udhëhequr nga Zhanpeng Jin, asistent profesor në Departamentin e Inxhinierisë Elektrike dhe Kompjuterike në Shkollën e Inxhinierisë dhe Shkencave të Aplikuara J. Watson në Universitetin Binghamton. Jin kryesisht punon në biometrikën  njohëse, çështjet e informatikës për shëndetin ‘smart’, sistemet neuromorfike, inxhinierisë nervore.

“Kostoja dhe kompleksiteti i zgjidhjeve tradicionale të enkriptimit parandalojnë ato duke u aplikuar direkt në telemjekësi ose kujdesit shëndetësor celular. Këto sisteme janë gradualisht duke zëvendësuar klinikat që kanë në qendër kujdesin shëndetësor dhe ne kërkonim të gjenim një zgjidhje unike për të mbrojtur të dhëna të ndjeshme të shëndetit personal me diçka të thjeshtë, në dispozicion dhe me kosto efektive,” thotë Jin.

/Ky artikull u publikua së pari nga TechSot.al. Business Magazine Albania ka të drejta të plota të ripublikimit të këtij artikulli, në bazë të marrëveshjes mes palëve.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0