Tashmë ju mund të blini sende luksi me Bitcoin, me transaksione anonime


The White Company“, kompania e shitjes së sendeve luksoze, do të “furnizojë” klientët e saj me sende nga arti tek makinat. Këto të mira të shtrenjta do të mund të paguhen me Bitcoin dhe të dërgohen kudo në botë. E gjitha kjo, në anonimitet të plotë. Ndërkohë, vetë kompania thotë se ka arritur të realizojë një numër të konsiderueshëm shitjesh.

Tregtuesit e Bitcoin, kanë ëndërruar gjatë që të mund të blejnë një Lamborghini. Tani ata munden, pa patur nevojë të posedojnë para CASH. Ashtu siç edhe The White Company shpjegon:

“Ne ofrojmë një gamë të gjerë sendesh autentike, nga arti, tek makinat. Klientët tanë mund të blejnë çdo objekt, të dorëzuar apo postuar kudo, në anonimitet të plotë. Pagesa mund të bëhet me Bitcoin, ose me çdo lloj tjetër cryptocurrency.”

Lexoni: Mbi 6500 persona kanë blerë një kështjellë Franceze të shekullit të 13

Sendet në shitje përfshijnë një Lamborghini Huracan aktualisht për një çmim prej 19.6 BTC ($272379). Por disa nga blerësit mund të jenë të shqetësuar që ky Huracan jeshil, nuk do të krijojë një impakt aq të mirë pa një orë Rolex 18K Gold. Kjo e fundit, e listuar për 1.28 BTC ($20321). Për ta plotësuar edhe një punim artistik nga Peter Beard i quajtur “Double Exposed Horny Rhino”. E gjitha, për 6.4 Bitcoin ose rreth $100.000.

CEO e kompanisë Elizabeth White, u shpreh për Washington Examiner se kompania qe ajo drejton paguan të gjitha taksat si bizneset e tjera.

Në një deklaratë për shtyp, kompania thotë se “Nëse është diçka që dikush dëshiron ta blejë me bitcoin, ne mund ta blejmë atë për ta. Dje ne kishim një klient, i cili dëshironte një suitë për në Super Bowl dhe ne e bëmë atë të mundur.

Por pjesa me e madhe e poseduesve të Bitcoin, kanë tendencën t’i mbajnë ato, duke pritur për rritje të mëtejshme. Disa të tjerë, mendojnë t’i shpenzojnë ato pa iu ditur identiteti.

burimi: Bitcoin News

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale