Tashmë dhe stetoskopi bëhet një mjet high tech


Fjala doktor ndoshta iu krijon atë imazhin tipik: një përparse e bardhë, stetoskop dhe ndoshta një kartelë me të dhënat e pacientit. Teknologjia po përpiqet që t’i ndryshoj këto imazhe. Në ditët e sotme mjekët i sheh duke përdorur tablet që ruajnë të dhënat e pacientit në mënyrë elektronike, duke reduktuar kështu koston e letrës dhe gabimet e mundshme të shkrimit me dorë. Por së fundmi një ndryshim ka pësuar dhe stetoskopi i motçëm.

Stetoskopi është një mjet 200 vjeçar, ka ardhur koha që dhe ai të ndryshojë në shekullin e 21.

Kompania Eko Devices ka krijuar një stetoskop dixhital të quajtur Eko Core, i cili zbulon ritmin e zemrës, përdor Bluetooth për të trasmetuar tingujt në një aplikacion në smartphone dhe më pas ruan të dhënat e pacientit në mënyrë elektronike.Të dhënat ruhen dhe mjeku mund t’i rishikojë më vonë rezultatet apo të presë deri në vizitën tuaj të ardhshme për të krahasuar gjendjen.

tashme-dhe-stetoskopi-behet-nje-mjet-high-tech-businessmag

 

Eko Core mund të jetë gjithashtu një mjet i dobishëm për studentët e mjeksisë të cilët duan të mësojnë më shumë për tingujt e brendshëm të trupit të njeriut. “Ky është ndoshta një nga risitë më të rëndësishme që i është bërë stetoskopit të vjetër këto vitet e fundit,” tha për New York Times Dr. Charanjit Rihal, kryetar i ndarjes së sëmundjeve kardiovaskulare në Klinikën Mayo.

Ky investim është më pak i kushtueshëm se EKG-të që përdoren momentalisht dhe potencialisht më i mirë për të kapur në kohë sëmundjet e zemrës.

Eko Core është në shitje për 199 dollarë ose 299 dollarë me një stetoskop të përfshirë në çmim.

/UpStreamDownStream

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale