Takimi me Ahmetaj, operatorët turistikë ankesa për kushtet e turizmit


Operatorët turistikë lëshuan një lumë ankesash drejtuar ministrit të Zhvillimit Ekonomik, në një takim mbi ecurinë e turizmit në vitin 2015 dhe pritshmërive për 2016-n. Ankesat kishin të bënin kryesisht me infrastrukturën, ndotjen e mjedisit apo taksat e larta.

“Është rruga e pishave, plot pluhur dhe gropa, të cilat mbulohen me ujë dhe baltë nga shitësit ambulantë që shesin anash rrugës, e njëjta gjë ndodh dhe në plazh ku fshatarët e zonës vijnë me kafshë dhe shesin prodhimet. Shprehja që disa prej tyre kanë thënë, ok hotelet janë të mira, po jashtë duket Kandahar. Postblloqet e policisë që ndodhen kudo janë shqetësuese, pasi ndalojnë autobusët me turistë në çdo kohë. Absurditet tjetër është moslejimi i autobusëve për tek Plepat, pasi aty është vendosur një tabelë për interesa klienteliste. Na është dashur të përdorim ose miq, ose po e them shumë hapur, pagesa nën dorë”, thotë Ilda Kasa, Operatore Turistike.

“Sektori i turizmit do të dijë se deri kur ky borxh do të realizohet, pasi TVSH nuk do të jetë një borxh i hapur. Hoteleria duke pritur se do të ketë një TVSH të reduktuar, duke besuar te kjo, ka dhënë një ofertë irreale, që ka prodhuar një bazë informaliteti që do ta shoqërojë gjithë 2016”, tha Enver Mehmeti, Shoqata e Turizmit Shqiptar.

Operatorët turistikë paralajmëruan se kjo mund të cojë deri në anullimin përfundimisht të kontratave me Shqipërinë nga shoqëritë e huaja turistike. Por ministri Arben Ahmetaj kërkoi nga operatorët, por në mënyrë të veçantë edhe nga media, qe të ndihmojnë në reklamimin e turizmit shqiptar.

“DO ishte më e rëndësishme që media të marrë gjënë e duhur, rritjen e numrit të turistëve, 3.5 herë. Më shumë na e mburrin sitet ndërkombëtare vendin se sa vetë. Gjej rastin që të ndaj me ju dhe atë pamundësi që patëm këtë vit për të ulur TVSH e turizmit Ngelet një premtim i pambajtur. Besoj që me gjithë ato reforma që kemi ndërmarrë dhe atë konsolidim fiskal që kemi arritur, besoj se 2017 do të jetë një investim i sigurtë për atë që kemi premtuar”, tha Arben Ahmetaj, ministër i MZHETS-së.

Operatorët thonë se taksa e uljes në aeroport e bën vendin tonë më të shtrenjtin në rajon. Por ministri Ahmetaj tha se qeveria ka rënë dakord me kompaninë koncensionare për liberalizimin e fluturimeve.

“Ne kemi rënë dakord me konçesionarin e Rinasit, për liberalizimin e fluturimeve ndërkombëtare dhe kemi kërkesa konkrete për aeroporte low cost. Marrëveshja me konçesionarin po kalon në qeveri dhe Parlament. Hapi i dytë automatikisht është diskutimi për tarifat”, vijoi Ahmetaj.

/Top-Channel/

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale