Studiuesit mund të kenë gjetur një antitrup që ndikon në kohëzgjatjen e COVID-19 - Business Magazine Albania

Studiuesit mund të kenë gjetur një antitrup që ndikon në kohëzgjatjen e COVID-19

antitrup

Hulumtuesit në Universitetin e Arkansas për Shkencat Mjekësore (UAMS) thonë se mund të kenë gjetur shkakun e mundshëm të simptomave të qëndrueshme të COVID-19, i cili mund të ketë të bëjë me një antitrup.

Sipas faqes lokale të lajmeve Arkansas THV-11, studiuesit thanë se zbuluan një antitrup që shfaqet javë pas infeksionit fillestar.

  • Ky antitrup më pas “sulmon dhe dëmton një rregullator kryesor të sistemit imunitar”, thanë studiuesit.

Studiuesit theksuan se antitrupi do të shkaktojë probleme në sistemin imunitar, duke sulmuar një enzimë, e cila duket se lufton COVID-19. Antitrupi sulmues do të prishë enzimën, e cila shkakton probleme të gjata me COVID.

Lexoni: Pandemia Covid-19/ Ja cilët sektorë po rimëkëmben dhe ata që po vuajnë pasojat

  • “Gjithçka që kemi gjetur është në përputhje me këtë antitrup si nxitësi i kohëzgjatjes së COVID, kështu që është një zhvillim emocionues që meriton studime të mëtejshme,” tha Dr. John Arthur, profesor dhe shef i Divizionit të Nefrologjisë në Kolegjin UAMS.

Disa të mbijetuar të COVID-19 shpesh kanë probleme afatgjata, disa javë deri në muaj pas infektimit. Hulumtuesit nga Universiteti Stanford zbuluan se simptomat më të zakonshme të gjata të COVID-19 përfshijnë lodhjen, gulçimin dhe “pamundësinë për t’u përqëndruar, shpesh të referuar si mjegulla e trurit”.

Megjithatë, një studim i kohëve të fundit zbuloi se vaksinat kundër COVID-19, mund të zvogëlojnë rrezikun e simptomave të gjata të COVID-19, veçanërisht për njerëzit plotësisht të vaksinuar.

  • Në mënyrë të veçantë, studimi tha se njerëzit kishin 50% më pak mundësi për të pasur simptoma të gjata të COVID-19 pasi të vaksinoheshin plotësisht.

/mns

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0