Studimi: Mjekët po inkurajohen nga potenciali i lartë i AI në mjekësi - Business Magazine Albania

Studimi: Mjekët po inkurajohen nga potenciali i lartë i AI në mjekësi

Studimi: Mjekët po inkurajohen nga potenciali i lartë i AI në mjekësi

Mjekët në SHBA po përballen me sfida të mëdha siç janë stresi i tepruar, mungesa e personelit dhe ngarkesa e madhe administrative, por shumë prej tyre janë optimistë se inteligjenca artificiale mund të ndihmojë në lehtësimin e këtyre problemeve, sipas një sondazhi të ri.

Më shumë se 90% e mjekëve raportojnë se ndihen të stresuar vazhdimisht, sipas sondazhit të kryer nga Athenahealth, e cila ofron mjete shëndetësore në cloud. Sondazhi zbuloi se detyrat administrative të tepërta  janë forca kryesore pas këtij stresi, me 64% të mjekëve që thonë se ndihen të mbingarkuar nga kërkesat klerikale. Më shumë se 60% e të anketuarve thanë se kanë menduar të largohen nga fusha mjekësore, sipas raportit.  Për të përballuar ngarkesat e punës, mjekët po kalojnë mesatarisht 15 orë në javë duke punuar jashtë orarit të tyre normal, në atë që shumë në industri e referojnë si “koha e pizhamave,” tha sondazhi. Po thuajse 60% e mjekëve në sondazh thanë se ndihen se nuk kanë mjaftueshëm kohë personale me pacientët e tyre, dhe më shumë se 75% raportuan se ndihen të mbingarkuar nga “kërkesat e tepërta të komunikimit” nga pacientët, siç janë tekstet e shpeshta, telefonatat dhe email-et jashtë vizitave të planifikuara.

Mjekët po vërejnë gjithashtu sfidat me të cilat po përballen punëdhënësit e tyre, zbuloi sondazhi. Rreth 78% e mjekëve thanë se mungesa e mbajtjes së stafit dhe mungesat po ndikojnë në organizatat e tyre, sipas sondazhit. Gjithashtu, më pak se 40% e mjekëve ndihen të sigurt se punëdhënësi i tyre është “në bazë të qëndrueshme financiare.” Pavarësisht këtyre pengesave, 83% e mjekëve në sondazh thanë se besojnë se AI mund të ndihmojë. Mjekët mendojnë se teknologjia mund të lehtësojë në mënyrë efikase punën administrative, të përmirësojë saktësinë e diagnozave, të identifikojë modelet dhe anomali në të dhënat e pacientëve dhe më shumë, tha sondazhi. Shumë mjekë thanë se shqetësimi i tyre më i madh për AI është se ajo mund të çojë në humbjen e prekjes njerëzore në kujdesin shëndetësor, dhe rreth 70% thanë se janë të shqetësuar për përdorimin e teknologjisë gjatë të paktën një pjese të procesit të diagnozës, tha sondazhi. Megjithatë, dy herë më shumë pjesëmarrës në sondazh thanë se AI do të jetë pjesë e zgjidhjes në të ardhmen, krahasuar me ata që thanë se AI është pjesë e problemit, sipas njoftimit për shtyp.

Lexo edhe: E ardhmja e marketingut është ndërgjeneracionale. Çfarë do të thotë kjo?

Studimi tha se optimistët e AI, pjesëmarrësit në sondazh që treguan se AI është pjesë e zgjidhjes, gjithashtu kanë tendencë të ndihen më pozitivë për përdorimin më të gjerë të teknologjisë në kujdesin shëndetësor. Po thuajse 80% e kësaj grupe thanë se mendojnë se teknologjia i ndihmon ata të menaxhojnë ngarkesën e tyre të pacientëve, për shembull. “Për që mjekët të përfitojnë plotësisht nga teknologjia si një mjet për përmirësimin e kujdesit, ata kanë nevojë të përjetojnë më shumë avantazhe dhe më pak kompleksitete të shtuara ose barrë,” tha Dr. Nele Jessel, shefi mjekësor i Athenahealth, në njoftimin për shtyp. “Nëse e bëjmë këtë si duhet, ne do të përdorim teknologjinë për të ulur punën administrative dhe për të rritur efikasitetin në mënyra që u lejojnë mjekëve të përqendrohen përsëri tek pacientët e tyre.” Ndërsa IA nuk është e ngjarë të zgjidhë problemet e kujdesit shëndetësor brenda natës, sondazhi gjeti se teknologjia po u jep disa mjekëve shpresë për të ardhmen. Rreth 37% e optimistëve të AI besojnë se fusha në fund po ecën në drejtimin e duhur, sipas sondazhit.

Në studim, u anketuan 1,003 mjekë mes 23 tetorit dhe 8 nëntorit. Sondazhi u krye në internet nga firma e kërkimit tregtar The Harris Poll në emër të Athenahealth.

 

cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0