Studentët e Hong Kongut gjejnë kohë për të studiuar në mes të protestës

Studentët e Hong Kongut gjejnë kohë për të studiuar në mes të protestës


Është vërtetuar nga organizatorët se rreth dy milionë njerëz kanë marrë pjesë në protestat masive që po ndodhin në Hong Kong kundër projekt-ligjit të kontradiktor të ekstradimit.

Pavarësisht nga videot që shfaqin turma masive, policia ka pohuar se nuk ka më shumë se 338,000 njerëz të pranishëm. Kjo mund të jetë protesta më e madhe në historinë e Hong Kongut.

Fotografi të reja janë publikuar në platformën Reddit ku shfaqin protestuesit e rinj në terren duke mësuar njëkohësisht për provimet e tyre përfundimtare, ndërsa në të njëjtën kohë po marrin pjesë në protesta.

Ndërsa ky nivel i përkushtimit është sigurisht mbresëlënës, kjo nuk është hera e parë që protestuesit e rinj të Hong Kong kanë zgjedhur të studiojnë ndërsa protestojnë për të drejtat e tyre.

Gjatë protestave të Hong Kongut të vitit 2014, të quajtura shpesh Revolucioni Ombrellë, të rinjtë e Hong Kongut mahnitën botën duke krijuar fusha studimi në mes të demonstratave të tyre në atë që mund të përshkruhet si vepër e jashtëzakonshme e multitasking (të bërit disa gjëra në të njëjtën kohë).

Këtë vit, gjithashtu janë publikuar edhe videot e qytetarëve që kthehen në vendin ku janë zhvilluar protestat kundër ekstradimit duke pastruar plehrat. Që kur këto imazhe u shpërndanë, protestuesit në Hong Kong kanë marrë lëvdata të jashtëzakonshme duke vendosur një shembull shumë pozitiv për protestuesit e ardhshëm.

Aftësia e studentëve për të bërë shumë gjëra në të njëjtën kohë dhe përkushtimi i tyre për edukimin si dhe të drejtat e tyre, kanë frymëzuar përdoruesit e rrjeteve sociale në mbarë botën, të cilët u treguan të shpejtë për t’i lavdëruar përpjekjet e tyre:

“Është e rëndësishme të dimë se shumë nga protestuesit janë të rinj. Ata nuk kanë parë ndonjë gjë të tillë. Shumica e tyre po e bëjnë këtë për herë të parë. Respekt i madh për ta”.

“Një mijë njerëz përbëjnë një rebelim që mund të thyhet. Një milion njerëz janë një revolucion dhe as qeveria kineze nuk do të ishte aq e pakujdesshme të për të provuar dhe luftuar këtë turmë kaq të madhe”.

“Unë nuk e di se si e kanë arritur atë, por unë nuk mendoj se mund të përqendrohem me një mjedis të tillë.”

“Vullneti dhe hijeshia që kanë këta protestues janë të pashembullt me ​​këtë foto dhe pastrimin e rrugëve pas një proteste”.

Nextshark

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0