Muzikë dhe stërvitje – 11 këngët që do t’ju rrisin motivimin dhe energjinë - Business Magazine Albania

Muzikë dhe stërvitje – 11 këngët që do t’ju rrisin motivimin dhe energjinë

Muzikë dhe stërvitje – 11 këngët që do t’ju rrisin motivimin dhe energjinë

Është stina e verës dhe ne ndihemi më të lodhur, më të pamotivuar, me mendjen për të bërë vetëm pushime. E ndërsa të gjitha këto ndikojnë në psikikën tonë ne kemi nevojë për një nxitje për t’u ushtruar dhe për t’u motivuar. E kush më mirë sesa muzika, disa vargje të këndshme dhe një ritëm i mirë mund ta realizojë këtë.

Muzika motivuese mund të ndikojë pozitivisht në një regjim stërvitjeje në mënyra të ndryshme; jo vetëm që ju rrit pozitivisht gjendjen shpirtërore gjatë stërvitjes, por edhe e bën stërvitjen intensive më të këndshëm, sipas një studimi të ri të botuar në Psychology of Sport and Exercise.

Në këtë artikull do të ndajmë me ju disa nga këngët që do t’ju motivojnë për të pasur një stërvitje më të mirë dhe për t’u ndjerë të motivuar gjatë ditës.

 • “Cheerleader” nga OMI

“Pasi humba 123 paund, mësova se mbështetem në motivimin e jashtëm për të bërë stërvitjen. Kjo këngë më motivon çdo herë, sepse është e këndshme dhe më kujton ditët kur skuadra jonë Cheerleader do të bënte stërvitje më mizore sesa ekipi ynë i futbollit!”

– Kathy Haan, trajnere biznesi dhe blogere, Denver, IA

 • “Ride of the Valkyries” nga Richard Wagner

“Kjo ishte kënga dhe opera e preferuar e babait tim të ndjerë. Unë u rrita duke e dëgjuar atë. Ishte kënga e fundit që ai dëgjoi para se të shkonte në spital për një operacion. Kështu që kur e dëgjoj, e di se ai është me mua – engjëlli im në njërën shpatull dhe nëna ime nga ana tjetër.”

– Elizabeth Agape Tanos-Prift, CFA dhe këshilltare, Charlotte, NC

 • “Money” nga Cardi B

“Kjo këngë është motivuese për mua si një sipërmarrëse femër dhe më bën të ndihem se mund të përballoj gjithçka që bota hedh tek unë. Kurdoherë që e këndoj këtë këngë jam në gjendje të kanalizoj Princeshën time të brendshme Xena Warrior! Kënga është ritmi i përsosur për të përballuar stërvitjen dhe më bën të ndihem gati për t’u përballur me ditën.”

– Brenda Gabriel, këshilltare për mentore për shitjet, Londër

 • “Galvanize” nga The Chemical Brothers

“Nuk është vetëm ritmi i qëndrueshëm hipnotik, por edhe tekstet që më motivojnë të përballoj ditën! I gjithë albumi i The Chemical Brothers, “Push butonin” është muzika që më jep starterin e duhur për një ditë të mirë.”

– Susan Morris, menaxhere propozimesh, Otava, Kanada

 • “War Ready” nga Rick Ross ft. Jeezy

“Pasi kam qenë brenda dhe jashtë spitalit këto tre vitet e fundit, unë jam mbështetur tek muzika për të marrë veten. Kjo këngë me elektrizon dhe pavarësisht se sa i lodhur jam apo sa keq ndihem është butoni im për të përballuar ditën.”

– James Philip, sipërmarrës serial, Chicago IL

 • “This Is Me” nga Kesha

“Sa herë që kam nevojë për një nxitje shtesë energjie, unë dëgjoj këtë këngë. Unë reflektoj se sa larg kam arritur në rrugëtimin tim si një nënë e vetme, duke përballuar sfidat e jetës. Nuk ndihem më e mbingarkuar dhe e pamotivuar. Shpërthimi i kësaj kënge gjithmonë më bën të shkoj më shpejt dhe më e fortë.”

– Jen Whitney, shitje ndërkombëtare, Austin, TX

 • Keep Pushin” nga REO Speedwagon

“Kjo është kënga ime e preferuar kur shkoj për vrap apo bëj një shëtitje. Ndonjëherë, thjesht ia këndoj vetes. Është himni im për kohë të vështira, personalisht dhe profesionalisht. Unë madje e përdor ‘keeppushin’ si hashtagun tim në forume. Banda është e veçantë për mua, sepse janë nga Champaign, Illinois, nga ku është familja e babait tim.”

– Teresa Collins, menaxhere, Indian Shores, FL

Lexo edhe: Miliarderi nga Ohajo, merr vendimin e papritur.1 vit pas tragjedisë së nëndetëses Titan

 • “Don’t Stop Me Now” nga Queen

“Kjo këngë është mendimi im i parë kur zgjohem në mëngjes. Ajo luhet në zemrën time dhe shërben si mantra ime e përditshme. Është një nxitës motivimi, një ndërtues vetëbesimi dhe një energji që më çon përpara dhe më bën të them ‘Hapuni. Unë po vij dhe po eci përpara!’”

– Roselle Shallah, punonjëse sociale, Bozeman, MT

 • “Run Run Run” nga Woodkid

“Kjo është përpjekja ime aktuale për stërvitje të vështira. E dëgjova për herë të parë në një episod të ‘The Umbrella Academy’ në Netflix në fillim të këtij viti dhe e shkarkova menjëherë. Ritmi pulsues gjithmonë më bën të bëj më shumë, të lëviz më shpejt dhe të motivohem më shumë.”

– Shira Miller, CCO, Atlanta, GA

 • “Running Doën a Dream” nga Tom Petty

“Nëse nuk dëgjoj muzikë motivuese dhe bindëse, nuk do të bëj mjaftueshëm gjatë stërvitjes sime. Kjo këngë më mban në levizje dhe në ritmin tim të dëshiruar.”

– Michael Ivers, këshilltar për operacionet e biznesit, Kirkland, WA

 • “I Lived” nga OneRepublic (Arty Remix)

“Kjo është përpjekja ime për një stërvitje të vështirë ose një sfidë – vargjet përhapin pozitivitet, duke më detyruar të tejkaloj edhe veten time. Sa herë që dëgjoj, “Unë zotëroja çdo sekondë që mund të jepte kjo botë”, më nxit, duke më thënë që mund të gërmoj pak më thellë. E gjithë kënga është në të vërtetë aq e ankoruar në psikikën time, saqë kur e dëgjoj, energjia ime fillon të rriten dhe unë thjesht buzëqesh!”

– Stephen Frost, trajner për zhvillimin personal, Osaka, Japoni

 Thrive Global

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0