StartUS Magazine: Komuniteti startup dhe sipërmarrës në Tiranë shumë premtues


Falë kontributit të Vasken Spiru dhe Ergest Nako, dy emra të njohur në fushën e startup-ve,  tashmë revista online “StartUS” ka guidën e startup-ve edhe për Tiranën.

Revista jep hapësirë që çdo qytet të publikojë guidën e tij për startup-et.
Artikulli ka një hyrje tërheqëse “A doni të bëheni pjesë e skenës së startup-ve ndërkohë që e gjeni veten në zemrën plot ngjyra që rreh të Shqipërisë? Atëherë lexoni këtë guidë rreth Tiranës.”

Pasi bën një historik të Tiranës si një kryeqytet i lashtë i Shqipërisë, i themeluar në vitin 1614, artikulli nënvizon se “Tirana është zemra e Shqipërisë që rreh. Ai ka pësuar një transformim të përmasavë të jashtëzakonshme që nga rënia e regjimit komunist në vitet 90-të.”

Tirana_guide_community

Më pas, artikulli fton lexuesit të zbulojnë komunitetin e startup-ve në Tiranë. “Megjithëse Tirana nuk është Silicon Valley dhe startup-ët kanë filluar të tregojnë vetveten që 3 vite më parë, qyteti ende ofron një numër të konsiderueshëm aktivitetesh, evente ku realizon kontakte dhe pika ku merr informacion. Komuniteti është shumë energjik dhe udhëhiqet nga aktorë lokalë me reputacion në Tiranë. Gjithashtu, aktorë të rinj dalin në skenë çdo ditë dhe kjo është arsyeja që ne besojmë fort në një të ardhme të shndritshme për komunitetin e startup dhe sipërmarrës në Tiranë,” thotë artikulli.

Më  pas, ai jep një informacion të detajuar për mediat, institucionet, organizatat që ofrojnë informacion dhe organizojnë aktivitete të lidhura ngushtë me startup ku midis shumë të tillave përmendet edhe Business Mag, si e para revistë dixhitale e Infoalbania.al me një përmbajtje origjinale të orientuar nga biznesi.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale