StartUS Magazine: Komuniteti startup dhe sipërmarrës në Tiranë shumë premtues - Business Magazine Albania

StartUS Magazine: Komuniteti startup dhe sipërmarrës në Tiranë shumë premtues


Falë kontributit të Vasken Spiru dhe Ergest Nako, dy emra të njohur në fushën e startup-ve,  tashmë revista online “StartUS” ka guidën e startup-ve edhe për Tiranën.

Revista jep hapësirë që çdo qytet të publikojë guidën e tij për startup-et.
Artikulli ka një hyrje tërheqëse “A doni të bëheni pjesë e skenës së startup-ve ndërkohë që e gjeni veten në zemrën plot ngjyra që rreh të Shqipërisë? Atëherë lexoni këtë guidë rreth Tiranës.”

Pasi bën një historik të Tiranës si një kryeqytet i lashtë i Shqipërisë, i themeluar në vitin 1614, artikulli nënvizon se “Tirana është zemra e Shqipërisë që rreh. Ai ka pësuar një transformim të përmasavë të jashtëzakonshme që nga rënia e regjimit komunist në vitet 90-të.”

Tirana_guide_community

Më pas, artikulli fton lexuesit të zbulojnë komunitetin e startup-ve në Tiranë. “Megjithëse Tirana nuk është Silicon Valley dhe startup-ët kanë filluar të tregojnë vetveten që 3 vite më parë, qyteti ende ofron një numër të konsiderueshëm aktivitetesh, evente ku realizon kontakte dhe pika ku merr informacion. Komuniteti është shumë energjik dhe udhëhiqet nga aktorë lokalë me reputacion në Tiranë. Gjithashtu, aktorë të rinj dalin në skenë çdo ditë dhe kjo është arsyeja që ne besojmë fort në një të ardhme të shndritshme për komunitetin e startup dhe sipërmarrës në Tiranë,” thotë artikulli.

Më  pas, ai jep një informacion të detajuar për mediat, institucionet, organizatat që ofrojnë informacion dhe organizojnë aktivitete të lidhura ngushtë me startup ku midis shumë të tillave përmendet edhe Business Mag, si e para revistë dixhitale e Infoalbania.al me një përmbajtje origjinale të orientuar nga biznesi.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0