SpaceX si rrallë herë blen startup-in Swarm për të plotësuar ekipin e tij të Starlink - Business Magazine Albania

SpaceX si rrallë herë blen startup-in Swarm për të plotësuar ekipin e tij të Starlink

SpaceX

SpaceX po blen startup-in e rrjetit satelitor amerikan Swarm Technologies, sipas një njoftimi në Komisionin Federal të Komunikimeve (FCC).

Swarm ka lëshuar 150 satelitë të vegjël SpaceBEE me kosto të ulët në orbitë për të transmetuar internet broadband tek klientët në Tokë, një model i ngjashëm me Starlink, shërbimin e internetit satelitor të SpaceX.

Starlink ka gati 100,000 përdorues dhe 1,650 satelitë në orbitë.

Si pjesë e marrëveshjes, kompania e Elon Musk do të marrë kontrollin e liçencave të stacioneve satelitore dhe tokësore të Swarm dhe startup -i do të bëhet një degë e drejtpërdrejtë dhe në pronësi të plotë të SpaceX, thuhet në njoftim.

Kjo është një marrëveshje e rrallë për SpaceX, e cila zakonisht bën satelitët dhe raketat e veta. Kompanitë nuk i zbuluan kushtet dhe detajet financiare të marrëveshjes.

Lexoni: Starlink, rrjeti satelitor i Elon Musk do të shpërndajë internet në gjithë botën brenda pak javësh

Swarm ra dakord për një marrëveshje bashkimi me SpaceX më 16 korrik. Marrëveshja do të kombinojë aftësinë e të dy kompanive për të “ofruar shërbime satelitore novatore që arrijnë në pjesët e pambrojtura dhe të paarritshme të botës”, thuhet në njoftim.

“Shërbimet e Swarm do të përfitojnë nga kapitalizimi më i mirë dhe qasja në burimet në dispozicion të SpaceX, si dhe sinergjitë që lidhen me blerjen nga një ofrues i shërbimeve të projektimit, prodhimit dhe lëshimit të satelitit.”

SpaceX do të përfitojë nga “qasja në pronësinë intelektuale dhe ekspertizën” e Swarm, dhe burimet e ekipit të startup-it.

Swarm, me seli në Mountain View, California, u themelua në vitin 2016 dhe njoftoi se shërbimi i tij i internetit u aktivizua në shkurt, sipas një raporti të TechCrunch.

Shërbimi i internetit satelitor i SpaceX, Starlink, nisi testin e tij beta në tetor.

/businessinsider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0