SpaceX lançon 60 mini satelitë të tjerë me qëllim, sigurimin e internetit më të lirë në gjithë botën


SpaceX ka lançuar 60 mini satelitë të hënën, për qëllim sigurimin e internetit më të lirë për të gjithë botën.
Raketa Falcon “shpërtheu” në qiell gjatë mëngjesit, duke shënuar fluturimin e katërt të paparë për SpaceX.

Siç është thënë më pas, satelitët kompaktë me panel të sheshtë – vetëm 260 kilogramë secili – do të bashkohen me 60 satelitët tjerë që janë lançuar në maj.

Themeluesi dhe Drejtori Ekzekutiv i SpaceX, Elon Musk, dëshiron të vendosë në orbitë mijëra prej këtyre satelitëve Starlink, për të ofruar kudo shërbim të internetit me shpejtësi të lartë.

Lexoni gjithashtu:

Musk thotë se ndërtimi i një qyteti “të banueshëm” në Mars, kërkon një mijë anije kozmike dhe 20 vjet punë

Ai planifikon të nisë shërbimin vitin e ardhshëm në SHBA dhe në Kanadanë Veriore, për të mbuluar globalisht zonat e banuara.

SpaceX është në mesin e shumë kompanive të interesuara për të siguruar internet të shpejtë për gjithë botën, veçanërisht në zonat ku interneti është i shtrenjtë ose jo i sigurtë. Kompanitë tjera janë Amazon e Jeff Bezos dhe OneWeb. Dikur edhe Mark Zuckerberg kishte provuar të bënte diçka të tillë, por kishte dështuar.

Sipas Musk, të ardhurat nga Starlink mund të ndihmojnë SpaceX të zhvillojë raketa dhe anije kozmike për të udhëtuar në Mars.

Economictimes

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale