SpaceX i Musk do të nisë misionin dogecoin në Hënë - Business Magazine Albania

SpaceX i Musk do të nisë misionin dogecoin në Hënë

Elon Musk ka thënë se kompania e tij e raketave SpaceX do të pranojë kriptomonedhën dogecoin të frymëzuar nga memet si pagesë.

Në një postim në Twitter Musk tha se firma tregtare e eksplorimit të hapësirës do të nisë “DOGE-1 Mission to the Moon” në fillim të vitit të ardhshëm.

Ky lajm erdhi ndërkohë që dogecoin vazhdoi të binte.

Muajin e kaluar, ai shkroi në Twitter se SpaceX do të vendoste një “Dogecoin të mirëfilltë në Hënë”.

Korporata Energjetike Gjeometrike e Kanadasë lajmëroi për misionin e financuar nga dogecoin të dielën, megjithëse deklarata nuk zbuloi vlerën e saj financiare.

“Ky mision do të demonstrojë përdorimin e kriptovalutave përtej orbitës së Tokës dhe do të vendosë themelet për tregtinë ndërplanetare”,- tha Zëvendës Presidenti i Shitjeve Tregtare të SpaceX, Tom Ochinero në deklaratë.

Lexo: Govcoins: Monedhat digjitale që do të transformojnë financat

Tweet-et e Musk kanë ndihmuar muajt e fundit në kthimin e monedhës digjitale dikur të errët, e cila filloi si një shaka në mediat sociale, në kriptovalutën e katërt më të madhe në botë.

Ajo është rritur me më shumë se 800% gjatë muajit të fundit, me vlerën e saj totale të tregut të rritur në mbi 70 miliardë dollarë, sipas gjurmuesit të të dhënave të kriptomonedhave CoinGecko.com.

Në shkurt, prodhuesi i makinave elektrike Tesla, ku Z. Musk mban rolin e shefit ekzekutiv, tha se bleu bitcoin me vlerë 1.5 miliard dollarë dhe po planifikonte ta pranonte kriptomonedhën si pagesë për automjetet e saj.

Njoftimi u pa si një hap tjetër i madh drejt pranimit të bitcoin dhe ndihmoi për të rritur çmimin e kriptovalutës në një rekord të ri prej gati 62,000 dollarë.

Muajin e kaluar, Tesla njoftoi se fitimet e saj për tre muajt e parë të vitit ishin 438 milion dollarë, nga 16 milion dollarë vitin e kaluar, të mbështetur nga shitjet e Bitcoin dhe kredive mjedisore.

Musk gjithashtu zbuloi të shtunën në një mbrëmje live se ai ka sindromën Asperger. Njerëzit me Asperger interpretojnë mjedisin rreth tyre ndryshe nga njerëzit e tjerë. Mendohet se është hera e parë që Musk flet për gjendjen e tij.

BBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0