Govcoins: Monedhat digjitale që do të transformojnë financat - Business Magazine Albania

Govcoins: Monedhat digjitale që do të transformojnë financat

Govcoins

Ndryshimi teknologjik është financa e shpejtë. Bitcoin ka kaluar nga të qenit një fiksim i anarkistëve në një klasë $ 1 trilion asete, ku shumë menaxherë fondesh këmbëngulin se i përket ndonjë portofoli të ekuilibruar. Përçarja më pak e vërejtur në kufirin midis teknologjisë dhe financave mund të përfundojë si më revolucionarja: krijimi i monedhave digjitale qeveritare, të cilat zakonisht synojnë të lejojnë njerëzit të depozitojnë fonde drejtpërdrejt në një bankë qendrore, duke anashkaluar huadhënësit konvencionalë.

Këto “govcoins” janë një mishërim i ri parash. Ata premtojnë të bëjnë që financa të funksionojë më mirë, por gjithashtu të zhvendosë pushtetin nga individët te shteti, të ndryshojë gjeopolitikën dhe të ndryshojë mënyrën e ndarjes së kapitalit. Ata duhet të trajtohen me optimizëm dhe përulësi.

Biznesmenët kanë ndërtuar një botë eksperimentale të “financave të decentralizuara”, nga e cila bitcoin është pjesa më e famshme dhe e cila përmban një përzierje të argumenteve, bazave të të dhënave dhe kanaleve që bashkëveprojnë në shkallë të ndryshme me financat tradicionale. Ndërkohë, firmat financiare të “platformës” tani kanë mbi 3 miliardë klientë që përdorin kuletat elektronike dhe aplikacionet e pagesave. Krahas PayPal, ekzistojnë specialistë të tjerë si Ant Group, Grab dhe Mercado Pago, firma të themeluara të tilla si Visa.

Monedhat dixhitale të qeverisë ose të bankës qendrore janë hapi tjetër. Por, ato vijnë me një kthesë, pasi do të përqendronin pushtetin në shtet dhe jo ta përhapin atë përmes rrjeteve ose t’ua japin monopoleve private. Ideja prapa tyre është e thjeshtë. Në vend që të mbani një llogari në një bankë komerciale, ju do ta bëni këtë direkt me një bankë qendrore përmes një ndërfaqeje që u ngjan aplikacioneve të tilla si Alipay ose Venmo. Në vend që të shkruani çeqe ose të paguani në internet me një kartë, ju mund të përdorni hidraulikun e lirë të bankës qendrore. Paratë tuaja do të garantoheshin nga besimi i plotë i shtetit, jo nga një bankë e gabueshme.

Kjo metamorfozë e bankave qendrore nga aristokratët e financave, te punëtorët e saj tingëllon shumë mençur, por është në proces. Mbi 50 autoritete monetare, që përfaqësojnë pjesën më të madhe të GDP-së globale, po eksplorojnë monedhat dixhitale. Bahamas ka lëshuar para digjitale. Kina ka hedhur pilotin e saj e-juan për mbi 500,000 njerëz. BE-ja dëshiron një euro virtuale deri në vitin 2025, Britania ka nisur një task forcë dhe Amerika, hegjemoni financiar i botës, po ndërton një dollar elektronik hipotetik.

Arsyeja e fuqishme e bankave qendrore

Sidoqoftë, është kjo joshe që krijon rreziqe. Të pakufizuar, govcoins mund të bëhen shpejt një forcë mbizotëruese në financë. Ata mund të destabilizojnë bankat, sepse nëse shumica e njerëzve dhe kompanive do të fshihnin paratë e tyre në bankat qendrore, huadhënësve do t’u duhej të gjenin burime të tjera financimi me të cilat të mbështesnin huatë e tyre.

Një motivim për qeveritë dhe bankat qendrore është frika e humbjes së kontrollit. Sot bankat qendrore shfrytëzojnë sistemin bankar për të amplifikuar politikën monetare. Nëse pagesat, depozitat dhe kreditë migrojnë nga bankat në fusha dixhitale të drejtuara privatisht, bankat qendrore do të përpiqen të menaxhojnë ciklin ekonomik dhe të injektojnë fonde në sistem gjatë një krize. Rrjetet private të mbikëqyrura mund të bëhen një Wild West i mashtrimeve dhe abuzimeve të privatësisë.

Motivimi tjetër është premtimi për një sistem financiar më të mirë. Idealisht paraja ofron një depo të besueshme të vlerës, një njësi të qëndrueshme të llogarisë dhe një mjet efikas të pagesës. Depozituesit e pasiguruar mund të vuajnë nëse bankat dështojnë, bitcoin nuk pranohet gjerësisht dhe kartat e kreditit janë të shtrenjta. Monedhat elektronike qeveritare do të kishin një vlerësim të lartë, pasi ato janë të garantuara nga shteti dhe përdorin një qendër të lirë pagese.

The Economist

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0