Sony zbulon se sa do të kushtojë PlayStation 5

Sony zbulon se sa do të kushtojë PlayStation 5

PlayStation 5

Pas disa ngacmimesh dhe mini-eventesh, Sony më në fund zbuloi çmimin e PlayStation 5 të shumëpritur.

Kushton 499 dollarë, duke e vendosur atë përballë rivalit të saj, Xbox Series X të Microsoft-it, i cili po ashtu do të kushtojë 499 dollarë.

PS5 do të dalë në treg më 12 nëntor në Shtetet e Bashkuara, Japoni, Kanada, Meksikë, Australi, Zelandën e Re dhe Korenë e Jugut. Për vendet e tjera, do të dalë më 19 nëntor. Sony tha se data e lançimit së Kinës është ende “nën hulumtim”.

Lexoni: Gjithçka që Apple zbuloi në eventin e saj në Shtator

Xbox Series X do të dalë më 10 nëntor, duke u hedhur në treg dy ditë të plota para PS5. Microsoft po shet edhe një Seri S më të lirë për 299 dollarë.

Carolina Milanesi, një analiste e teknologjisë në firmën kërkimore Creative Strategies, tha se ndryshimi në datat e lançimit të pajisjeve rivale nuk do të bëjë shumë ndryshim në shitje.

“Unë mendoj se njerëzit janë mjaft të vendosur në cilin kamp ndodhen. “Është si tregu i smartphone-ve ose PC-ve. Ju jeni ose përdorues i Android ose iPhone”.

Sa i përket dizajnit, PS5 do të ketë tastierë të bardhë me shkëlqim me një zbukurim të zi. Ai është i gjatë dhe duket të jetë më i hollë se Xbox Series X. Një telekomandë (30 dollarë), një aparat fotografik (60 dollarë) dhe kufje (100 dollarë) do të ofrohen si aksesorë shtesë. Sony tashmë ka hapur porositë paraprake për të zgjedhur klientët që mund të aplikojnë për një ftesë në website-n e saj.

Drejtori i kërkimit të lojërave të Ampere Analysis, Piers Harding-Rolls parashikon që Sony do të shesë përsëri më shumë sesa Microsoft, duke arritur 67 milionë konsola PS5 të shitura deri në fund të vitit 2024, krahasuar me rreth 44 milionë për Serinë X. Vlerësimet e tij bazohen në të dhënat e mëparshme të shitjeve dhe dhe strategjitë e marketingut të Microsoft dhe Sony.

Ndërsa i afrohemi nëntorit, konkurrenca midis dy kompanive po bëhet e ashpër.

CNN

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0