Sony do të lançojë një version "Pro" të PlayStation 5 këtë vit - Business Magazine Albania

Sony do të lançojë një version “Pro” të PlayStation 5 këtë vit

Sony ka të ngjarë të lançojë një version të rifreskuar të PlayStation 5 këtë vit. Lëvizja do të projektohet për të rritur interesin për PlayStation 5 dhe për të ofruar një pjesë të kompletuar të harduerit të gatshëm për lëshimin e Grand Theft Auto VI në vitin 2025, një nga lojërat më të pritura të kësaj dekade.

I lançuar për herë të parë në nëntor 2020, PlayStation 5 i Sony tani është më shumë se 3 vjeç. Gjigandi japonez i lojërave uli parashikimin e tij javën e kaluar për shitjet e PS5 për vitin fiskal që përfundon në mars nga 25 milionë njësi në 21 milionë njësi. Një ekzekutiv tha javën e kaluar gjatë thirrjes së të ardhurave të kompanisë, se Sony po pret një “rënie graduale” në shitjet e njësive nga viti i ardhshëm fiskal.

Kur kjo ka ndodhur në ciklet e kaluara, firmat e lojërave kanë kërkuar të nxjerrin një pjesë të rifreskuar të pajisjeve për të rigjallëruar shitjet. Për shembull, Sony lançoi një version “Pro” të PlayStation 4, konsolën e gjeneratës së mëparshme, rreth tre vjet pasi PS4 u lançua fillimisht.Analistët tani presin një PlayStation 5 Pro nga Sony.

“Duket se ka një konsensus të gjerë në industrinë e lojërave që Sony me të vërtetë po përgatit një lançim të një PS5 Pro në gjysmën e dytë të 2024. Dhe Sony do të dëshirojë të sigurohet që të ketë gati një pjesë të shkëlqyer të harduerit kur GTA VI të dalë në 2025, një lançim që do të jetë një goditje në krah për të gjithë industrinë e lojrave”, tha Serkan Toto, CEO i konsulencës së lojërave me bazë në Tokio, Kantan Games.

Deri më tani, Sony lançoi një PS5 pak të përmirësuar vitin e kaluar, si dhe një tastierë dore të quajtur PlayStation Portal. Por PS5 Pro ka të ngjarë të jetë një përmirësim shumë më i madh.

Edhe pse pritshmëritë për një konsolë të re rriten, Sony po përballet me një problem të madh, që marzhet e fitimit në biznesin e tij kyç të lojërave janë pranë niveleve më të ulëta të dekadës .

Në thirrjen e fitimeve, menaxheri i Sony tha se qëllimi i biznesit të tij të lojërave është të “optimizojë shitjet me një theks më të madh në balancën me fitimet”.

George Jijiashvili , analist i lartë kryesor në Omdia, tha se kjo mund të nënkuptojë që edhe kur të dalë PS5 Pro, Sony mund të mos ulë çmimin e PS5-së aktuale, siç ka qenë trendi në të kaluarën.

“Prandaj, një skenar ku Sony lançohet si PS5 Pro, por ende përjeton një rënie të shitjeve të harduerit nga viti në vit është shumë brenda sferave të mundësisë”, tha Jijiashvili.

cnbc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0