‘’Sipërmarrësit e së nesërmes’’ njihen me New Media Communications


Nje grup nxënësish, pjesë e programit të ‘Sipërmarrësit e së nesërmes në Tiranë’‘, TET po vizitojnë sipërmarrje në kryeqytet, ku njihen me planet e bizneseve, objektivat e kompanive dhe politikat e tyre të menaxhimit.

Gjatë vizitës së zhvilluar në kompaninë ‘’New Media Communications’’ nxënësit vlerësuan me interes organizimin e punës, raportin sipërmarrës punonjës dhe trajtimin social të tyre.

Në prezantimin para sipërmarrësve të së nesërmes, Gerti Boshnjaku, një nga themeluesit e ‘’New Media Communications’’, theksoi parimet e punës dhe kulturën e këtij biznesi. Sipas tij, ‘’punonjësit, krahas promovimit brenda kompanisë, kanë mundësi të zhvillojnë edhe idetë e tyre të biznesit, në bashkëpunim e të mbështetur nga kompania’’.

Eneriko Hajdaraj, facilitator i nxënësve, tregon se programi i cili zgjat 23 javë, që nga nëntori deri në muajin maj u mundëson nxënësve të vizitojnë 30 biznese gjithsej. Janë 15 nxënës të shkollave të mesme në Tiranë që po përfitojnë nga ky program.

Sipas Hajdarajt, ‘’TET u ofron nxënësve mundësinë e të pasurit mentorë personalitete të biznesit. Çdo nxënësi i jepet mundësia të fillojë një biznes të vërtetë me qëllimin për t’i ndihmuar që të përdorin të gjitha burimet për të pasur sukses në ekosistemin e sipërmarrjes në Tiranë dhe më tej’’.

Përgjatë kursit kohor të TET secili nxënës zhvillon dy plane biznesi, (një për biznesin në grup dhe një për atë personal) që u prezantohen bankierëve dhe investuesve. Në përfundim të TET nxënësit paraqesin bizneset e tyre personale në Panairin Final nga Albania’s Business Generation.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale