Sigurime 5-mujori, Jo-Jeta u rrit me rreth 6% - Business Magazine Albania

Sigurime 5-mujori, Jo-Jeta u rrit me rreth 6%


Tregu i sigurimeve ka filluar të rimëkëmbet pas një periudhe me vlera negative. Sipas të dhënave të Autoritetit të Mbikëqyrjes Financiare për periudhën janar – maj 2016, primet e shkruara bruto u rritën me rreth 6.3% krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë. E shprehur në vlerë tregu arriti në rreth 5 miliardë lekë. Por gjatë kësaj periudhe numri i kontratave pati rënie me rreth 2%, çka tregon se janë siguruar më pak persona, por me tarifa policash më të larta. Sipas AMF-së dëmet e paguara për këtë periudhë ishin rreth 24.6% më të larta se e njëjta periudhë e një viti më parë. Shifrat tregojnë se ka një rritje të primeve të sigurimit nga sëmundjeve në rreth 60% dhe të mjeteve tokësore me rreth 14%, që kanë të bëjnë kryesisht me veprimtarinë e projektit të gazsjellësit TAP.

Ndërsa primet e sigurimit të detyrueshëm motorik, në periudhën janar-maj 2016 arritën në rreth 3.1 miliardë lekë ose 5.34% më shumë se në periudhën janar-maj 2015. Produkti MTPL e brendshme po në këtë periudhë pati një rritje prej 3.32% të volumit të primeve të shkruara bruto. Kjo u shoqërua edhe me një rritje të numrit të kontratave prej 4.43% krahasuar me periudhën janar-maj 2015.

Referuar ecurisë së shoqërive që operojnë në këtë segment të tregut vihet re se janë katër të tilla që vazhdojnë të shënojmë ritëm negativ të primeve të shkruara bruto. Sigma Interalbanian VIG dhe Intersig Vienna Insurance Group gjatë periudhës janar – maj 2016 shënuan rënie të primeve secila me rreth 6%.

Ndërsa rritjen më të lartë të primeve të shkruara bruto e pati Albsig me rreth 35% e ndjekur nga Eurosig me rreth 17%. Pas blerjes nga kjo e fundit e INSIG vihet re edhe ecuria pozitive ish- kompanisë shtetërore e cila e mbylli 5-mujorin e 2016-ës me 7% të tregut.

Jo – Jeta vazhdon të kryesohet nga Sigal Uniqa Group Austria me rreth 29%, shifër kjo e cila nuk ka ndryshuar në krahasimn me janar-majin e vitit të kaluar.

Ndarja e tregut  Jo – Jeta

Sigurime-Jo-Jeta-Rritje-Businessmag

Sigurime-Jo-Jeta-Rritje-Businessmag

 

/ Monitor

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0