Si t’i zvogëlojmë emocionet gjatë një prezantimi? - Business Magazine Albania

Si t’i zvogëlojmë emocionet gjatë një prezantimi?


Para se të dilni para një audience ndodh që të kemi një ndjesi jo të këndshme në stomak, të mos kemi shumë besim në vetvete, të përfshihemi nga djersë të ftohta apo edhe nga emocione të tjera.

Ju nuk mund të jeni në gjendje që shpesh të eliminoni plotësisht këto emocione dhe pasiguri, por më poshtë gjenden katër mënyra që ju ndihmojnë t’i përmirësoni ato:

1. Fokusohuni në audiencën tuaj – Zgjidhni një person në audience dhe flisni drejtpërdrejtë me të. Pastaj gjeni një person tjetër dhe trasmetojini mesazhin tuaj vijues drejtpërdrejtë atij.

2. Merrini gjërat negative si pozitive – Në vend të konsideroni emocionet si një tregues nervozizmi, kthejini ato në shenja parashikuese apo gjendje emocinale normale.

3. Shmangni rregullat fikse – Asnjëherë mos u përqendroni në ato rregulla të cilat mendoni se e bëjnë të suksesshëm një prezantim. Nuk ka rregulla të përcaktuara.

4. Mos harroni se nuk dukeni nervozë – Kërkimet e shumta tregojnë se vetëvlerësimiet e prezantimeve janë shpesh tepër të ashpra. Nëse pretendoni të dukeni të qetë dhe të relaksuar për audiencën tuaj, atëherë duhet të bëheni të tillë.

Burimi: ekonomiaonline.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0