Si të veproni kur bëni një punë që urreni? - Business Magazine Albania

Si të veproni kur bëni një punë që urreni?


Termi pakënaqësi në punë është një temë mjaft e njohur e shumë diskutimeve. Sa herë keni dëgjuar dikë që ankohet për punën e tij? Një pyetje më e mirë është, sa herë jeni ankuar ju vetë? Si veproni me një punë që ju urreni, por duhet të rrini, sepse keni për të paguar faturat dhe për të ushqyer familjen tuaj?

Disa studime tregojnë se pakënaqësia në punë është një nga shkaqet kryesore të stresit dhe stresi është një ndër shkaqet kryesore të sëmundjeve. Ky artikull nuk ka të bëjë se si të zbuloni nëse e urreni punën tuaj apo jo. Nëse e urreni punën tuaj, ju e dini tashmë këtë. Pra, le të shohim se çfarë lloj mundësish duhet të ndërmerrni për këtë, por pa e prerë plotësisht burimin tuaj të vetëm të të ardhurave.

Kur keni një punë që urren, ju bëheni të dobët si mendërisht ashtu edhe fizikisht. Por nëse keni qëndruar në punën tuaj për disa kohë, ka shumë të ngjarë të keni bërë atë që shumica e njerëzve bëjnë. Ju keni gjetur mënyra për ta bërë veten të besoni se puna nuk është aq e keqe. Ju përqendroheni në gjërat e mira në mënyrë që të zhdukni gjërat e këqija.

Lexoni: Qeveria vendos: do të punësojmë 200 praktikantë në vit

Megjithëse kjo është një zgjidhje e mirë e përkohshme, puna jashtë orarit do të ketë një efekt të kundërt për ju. Nuk mund të gënjesh veten për një kohë të gjatë. Ajo buzëqeshje e rreme që vendosni çdo ditë do të kthehet në ngrysje fytyre dhe ju do ta pësoni gjithashtu. Cila është një zgjidhje më e mirë për këtë?

Të kuptoni saktësisht se çfarë ju bën të urreni punën tuaj.

A është vetë puna, mjedisi apo kushtet e punës? Nëse keni një punë që ju intereson më pak, atëherë zgjidhja e dukshme është gjetja e një mënyre për gjetur një punë që do të thotë diçka për ju. Nëse keni një punë që është në një fushë që ju pëlqen, por ju e urreni për shkak të kushteve të punës (paga, kolegët, shefi i keq, etj.) atëherë duhet të gjeni një mënyrë për të përmirësuar kushtet tuaja duke shkuar tek një kompani tjetër apo të kërkoni një rritje aty ku jeni.

Megjithëse këto zgjidhje mund të duken të dukshme, sfida është se, për shkak se shumë njerëz përdorin racionalizime për t’u ndjerë më mirë për punën e tyre edhe pse thellë e urrejnë atë, ata do të ndihen rehat aty ku janë. Sa herë që rehatohemi, ne do të ngecim dhe nuk do të bëjmë asgjë për të ndryshuar situatën tonë.

Pra, mënyra për t’u përballur me një punë që urreni është që ta urreni vërtet atë. Mos mohoni emocionet tuaja, ato po ju tregojnë diçka. Përdoreni atë energji për të krijuar një plan dhe për të ndërmarrë veprime për të lëvizur drejt një pune, karriere apo kompanie që do t’ju pëlqente të punonit. Kur e dini se ka një të ardhme të ndritshme në fund të tunelit në vend të një muri me tulla, edhe pse ende e urreni punën, do të keni diçka për të parë çdo ditë. Kjo do të bëjë një ndryshim të madh në nivelin tuaj të lumturisë.

Lexoni: 4 strategji për të patur një balancë mes karrierës dhe familjes

Ju do të shpenzoni pjesën më të madhe të jetës suaj duke punuar. Ju keni një jetë për të jetuar dhe jeta është shumë e shkurtër. Nëse pajtoheni me këto dy gjëra, atëherë nuk ka kuptim që të jeni të lidhur me një punë që ju urreni për pjesën tjetër të jetës suaj.

Pra, mënyra se si të përballeni me një punë që urreni, por që nuk mundësi të tërhiqeni plotësisht, është të krijoni një plan shpëtimi për të qenë në gjendje të largoheni dhe të bëni diçka që ju pëlqen edhe nëse do të duhen vite për ta arritur, sepse nëse nuk e bëni këtë atëherë do të përfundoni duke urryer jetën tuaj. Dhe kur urreni jetën tuaj, çfarë vlere ka gjithçka?

burimi: Ezine

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0