Si të silleni kur zhvilloni një intervistë pune


Kur bëhet fjalë për intervistat e punës, ka shumë këshilla për punëkërkuesit. Po nëse jeni ju ai që bën intervistën dhe keni nevojë për një staf të ri? Kryerja e një interviste shumë të mirë është një aftësi e mësuar si çdo aftësi pune për pozicionin që po përpiqeni të plotësoni. Me një përgatitje dhe praktikë të vogël, mund të zotëroni artin e intervistës dhe të përmirësoni shanset e kompanisë suaj për të fituar mbi talentet më të mira për pozicione të hapura. Ndiqni këto këshilla të thjeshta për të siguruar një përvojë të jashtëzakonshme për ju dhe kandidatët tuaj.

Jini të qartë në atë që kërkoni për një aplikant të suksesshëm

Natyrisht, para se të filloni të intervistoni aplikantët, është e rëndësishme që të merrni pak kohë për të përcaktuar karakteristikat që kërkoni në një konkurent ideal. Jini të qartë edhe për kriteret tuaja. Ju gjithashtu do të duhet të jeni në gjendje të dalloni “përsosmërinë e shitjeve” nga standardet më të vogla. Si do ta dini kur e keni gjetur kandidatin e duhur?

Një kombinim i faktorëve mund t’ju tregojë, në varësi të nevojave tuaja. Për shembull, ju mund të kërkoni arritje dhe diploma arsimore, certifikata profesionale, referenca, teste para punësimit, rekomandime, etj. Pjesa thelbësore është ta marrësh këtë vendim. Kështu, ju do të kuptoni atë që kërkoni gjatë procesit të intervistimit.

Mos e nënvlerësoni kulturën e kompanisë. Edhe aplikanti më i kualifikuar mund të mos përshtatet me mjedisin dhe atmosferën ekzistuese të kompanisë suaj. Personaliteti dhe qëndrimi i duhur mund të jenë po aq të rëndësishëm sa aftësitë e duhura.

Kuptoni ligjshmërinë e një interviste për punë

Ju mund të dëshironi të merrni përgjigje për pyetje specifike dhe mund të jeni në gjendje të artikuloni një arsye të përkryer bindëse për ta kërkuar atë. Flitet për të dhëna sensitive, të dhëna personale. Këtu përfshihet raca, origjina kombëtare, feja, identiteti gjinor, orientimi seksual, aftësia e kufizuar, mosha, shtetësia, statusi. Mos harroni të mbani pyetjet tuaja brenda kufijve të aftësisë së aplikantit për të përmbushur detyrat aktuale të punës. Pyetjet në lidhje me aftësitë, përvojën dhe arsimin janë për këtë arsye të rëndësishme. Nëse jeni i shqetësuar për disa aspekte të performancës së punës fizike, bëni direkt atë pyetje, në vend që të pyesni nëse personi është i paaftë.

Lexo: “A jeni i zgjuar apo punoni fort?” – Ja si të përgjigjeni kur ju bëjnë këtë pyetje në një intervistë punë

Zgjidhini me kujdes pyetjet tuaja

Përcaktoni me kujdes pyetjet tuaja dhe mos kopjoni pyetje të rastit nga ndonjë listë. Pyetjet që kërkoni duhet të jenë të përshtatura për kompaninë tuaj dhe pozicionin në fjalë. Dalloni aftësitë dhe përvojën. Krijoni pyetjet për të nxjerrë informacionin që ju duhet me të vërtetë, të rëndësishme për pozicionin në fjalë.

Tregojuni kandidatëve tuaj se çfarë i pret

Nuk ka nevojë që procesi i intervistimit dhe aplikimit të punës të bëhet një mister. Shpjegojuni të intervistuarve tuaj saktësisht se çfarë do të ndodhë kur intervista të jetë planifikuar. Le ta dijë se ku dhe kur do të zhvillohet intervista, por gjithashtu t’u tregoni atyre se kush do të bëjë intervistimin, si emrin dhe titullin. Mos provoni të befasoni. Sa më e ndershme të jetë që nga dita e parë, aq më shumë kandidati do të vlerësojë kompaninë tuaj.

Jepini kandidatit kohë dhe hapësirë ​​për t’u përgjigjur

Nëse e gjeni veten duke menduar se sa kohë keni që po flisni, mund të keni rënë në një kurth shumë të zakonshëm të intervistës. Ju keni harruar të lejoni që kandidati t’i përgjigjet pyetjes. Duhet të jetë një bisedë, jo një monolog.

Jepini edhe vetes më shumë kohë

Mos u mundoni të nxitoni në këtë proces. Përkundrazi, kërkoni mënyra për të caktuar një orar fiks dhe të përshtatshëm. Përdoreni këtë për të shqyrtuar aplikimin, ose CV-në e kandidatit, si dhe për të bërë shënime, për të shqyrtuar pyetjet tuaja dhe për t’u përgatitur për vetë intervistën.

Entrepreneur 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale