Si të rrisim fëmijë sipërmarrës - Business Magazine Albania

Si të rrisim fëmijë sipërmarrës


Jeta ndryshon kur ju bëheni prindër. Njerëzit fillojnë të përkushtohen dhe të mendojnë më shumë për jetën e fëmijëve. Shumë prindër ditët e sotme shpresojnë që fëmijët e tyre të bëhen sipërmarrës. Të jesh sipërmarrës do të thotë të kesh më shumë para, më shumë kontroll mbi kohën tënde dhe më shumë liri. Më poshtë mund të lexoni disa këshilla nga babai i Mark Zuckerberg, Dr. Edward Zuckerberg për mënyrën si mund të rrisni një fëmijë sipërmarrës.

1.Bëhuni shembull për fëmijën tuaj 

Dr. Edward Zuckerberg  është një dentist i përkushtuar dhe një baba i përkujdesshëm. Balanca midis profesionit dhe të qenit prind është çelësi i suksesit për të rritur fëmijë të shëndetshëm. Marku i vogël është rritur duke parë të dy prindërit e tij të përkushtuar ndaj punës së tyre. Ata gjithashtu përdornin teknologjinë më të mirë të kohës.

2.Zbuloni dhe ushqeni talentin e fëmijës suaj 

Në fillim duhet të zbuloni aftësitë dhe talentet e fëmijës suaj dhe më pas të mbështesni zhvillimin e pasioneve të tyre. Marku i vogël tërhiqej shumë pas kompjuterit të zyrës së babait. Kjo gjë e shtyu Dr. Zuckerberg t’i dhuronte të birit një program për të mësuar  gjuhët e programimit. Menjëherë Marku zhvilloi një program të thjeshtë komunikimi për dentistët të quajtur ZuckNet.

3.Tregojuni që jeni krenarë për ta. 

Dr. Zuckerberg tregon që djali i tij ishte një student i mirë në shkollë dhe i dhënë shumë pas matematikës dhe shkencave. Atij nuk i pëlqentë të mburrej për arritjet e tij dhe ishtë një djalë shumë i qetë përpara se të shkonte në Harvard. Babai i tij thotë që është krenar për arritjet e të gjithë fëmijëve të tij.

4.Sigurojuni një jetë të mirë

Ka shumë sipërmarrës që bëhen të suksesshëm pavarësisht se kanë qenë të varfër. Gjithsesi është më e lehtë për një fëmijë të bëhet riskmarrës n.q.s i ka shkpatullat e ngrohta.  Në rastin e Dr. Edward Zuckerberg ai filloi të siguronte të ardhura  për familjen e tij përpara se të martohej. Ai zgjodhi të bëhej dentist për të patur të ardhura të sigurta, për të siguruar gjithçka që i duhej një familje të shëndetshme.

 

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0