Si të rrisim fëmijë sipërmarrës


Jeta ndryshon kur ju bëheni prindër. Njerëzit fillojnë të përkushtohen dhe të mendojnë më shumë për jetën e fëmijëve. Shumë prindër ditët e sotme shpresojnë që fëmijët e tyre të bëhen sipërmarrës. Të jesh sipërmarrës do të thotë të kesh më shumë para, më shumë kontroll mbi kohën tënde dhe më shumë liri. Më poshtë mund të lexoni disa këshilla nga babai i Mark Zuckerberg, Dr. Edward Zuckerberg për mënyrën si mund të rrisni një fëmijë sipërmarrës.

1.Bëhuni shembull për fëmijën tuaj 

Dr. Edward Zuckerberg  është një dentist i përkushtuar dhe një baba i përkujdesshëm. Balanca midis profesionit dhe të qenit prind është çelësi i suksesit për të rritur fëmijë të shëndetshëm. Marku i vogël është rritur duke parë të dy prindërit e tij të përkushtuar ndaj punës së tyre. Ata gjithashtu përdornin teknologjinë më të mirë të kohës.

2.Zbuloni dhe ushqeni talentin e fëmijës suaj 

Në fillim duhet të zbuloni aftësitë dhe talentet e fëmijës suaj dhe më pas të mbështesni zhvillimin e pasioneve të tyre. Marku i vogël tërhiqej shumë pas kompjuterit të zyrës së babait. Kjo gjë e shtyu Dr. Zuckerberg t’i dhuronte të birit një program për të mësuar  gjuhët e programimit. Menjëherë Marku zhvilloi një program të thjeshtë komunikimi për dentistët të quajtur ZuckNet.

3.Tregojuni që jeni krenarë për ta. 

Dr. Zuckerberg tregon që djali i tij ishte një student i mirë në shkollë dhe i dhënë shumë pas matematikës dhe shkencave. Atij nuk i pëlqentë të mburrej për arritjet e tij dhe ishtë një djalë shumë i qetë përpara se të shkonte në Harvard. Babai i tij thotë që është krenar për arritjet e të gjithë fëmijëve të tij.

4.Sigurojuni një jetë të mirë

Ka shumë sipërmarrës që bëhen të suksesshëm pavarësisht se kanë qenë të varfër. Gjithsesi është më e lehtë për një fëmijë të bëhet riskmarrës n.q.s i ka shkpatullat e ngrohta.  Në rastin e Dr. Edward Zuckerberg ai filloi të siguronte të ardhura  për familjen e tij përpara se të martohej. Ai zgjodhi të bëhej dentist për të patur të ardhura të sigurta, për të siguruar gjithçka që i duhej një familje të shëndetshme.

 

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale