Si të qëndroni mendërisht i fortë gjatë sfidave më të vështira të jetës? - Business Magazine Albania

Si të qëndroni mendërisht i fortë gjatë sfidave më të vështira të jetës?


Edhe nëse ju jeni duke u përballur me një problem serioz shëndetësor ose duke u ballafaquar me një krizë financiare, kohët e vështira janë të pashmangshme. Dhe është pikërisht gjatë atyre kohëve të vështira, momenti kur forca juaj mendore do të testohet.

Pa forcë të mjaftueshme mendore, sfidat e pashmangshme të jetës ka të ngjarë që t’ju mbushin me vetë-dyshim dhe ankth. Këto ndjenja të pakëndshme mund t’i hapin rrugën të menduarit negativ. Dhe të menduarit negativ do të ndikojë në sjelljen tuaj – e cila padashje mund të kthejë parashikimet tuaja katastrofike në një profeci vetë-përmbushëse.

Të qëndrosh i fortë në mes të vështirësive kërkon që ju të menaxhoni mendimet tuaja, ndjenjat dhe sjelljen. Duke i kushtuar vëmendje këtyre tre fusha do t’ju ndihmojë të përballoni betejat tuaja edhe më i fortë se më parë. Për të qëndruar i fortë në sfidat më të vështira të jetës, ndiqni formulën ABC.

A- Accept reality (Prano realitetin)

Pranimi nuk do të thotë marrëveshje. Por me pranimin e asaj që po ndodh nga pikëpamja reale. Nëse ju nuk mund të pajtoheni me gjëra të tilla si racizmi, ju mund të pranoni se kjo ndodh.

Fjalë të tilla si: “Unë nuk duhet të merren me këtë,” vetëm do të harxhojnë kohën tuaj të vlefshme dhe energjitë. Pranimi i asaj që po ndodh tani – pa marrë parasysh nëse ju mendoni se është e drejtë apo jo- është hapi i parë për të vendosur se si të përgjigjeni.

Për shembull, një person që ka ngecur në trafik thotë: “Kjo nuk është e drejtë! Përse këto gjëra gjithmonë duhet të më ndodhin mua?” Mendimet e tij shkaktojnë që ai të ndihet i zemëruar, i frustruar dhe i shqetësuar. Ai fillon madje edhe t’u bërtasë shoferëve të tjerë.

Një shofer i cili ka mbetur në të njëjtin bllokim të trafikut i kujton vetes së tij, “Ka miliona makina në rrugë çdo ditë. Bllokimet e trafikut janë të detyruara të ndodhin ndonjëherë.” Mendimet e tij e ndihmojnë atë të qëndrojë i qetë ndërsa pret që makinat të fillojnë të lëvizin përsëri.

Pranimi i realitetit është i lidhur me njohjen e asaj që është brenda kontrollit tuaj. Kur ju nuk mund të kontrolloni situatën, përqëndrohuni në kontrollin e vetes.

B- Behave productively (Silluni në mënyrë produktive)

Pranimi i realitetit ju ndihmon të menaxhoni mendimet tuaja dhe të rregulloni emocionet tuaja – të cilat janë të rëndësishme për sjellje produktive. Zgjedhja që ju bëni kur po ballafaqoheni me probleme do të përcaktojë se sa shpejt ju do të gjeni një zgjidhje.

Edhe kur ju po ballafaqoheni me një problem që nuk mund të zgjidhet – si humbja e një të dashuri – ju bëni zgjedhje për mënyrën se si do të përgjigjeni.

Sjellja joproduktive, si ankesa ose dëshpërimi do t’ju mbajë të mbërthyer. Këto sjellje do të dobësojnë fuqinë mendore. Kështu që është e rëndësishme të pyesni veten, “Çfarë është një gjë që unë mund të bëj tani për të ndihmuar veten time?” Nëse sjellja produktive përfshin përballjen me një frikë ose duke bërë diçka që ju me të vërtetë nuk doni t’a bëni, veproni.

C- Control upsetting thoughts (Kontrolloni mendimet që ju mërzisin)

Mendja juaj mund të jetë pasuria juaj më e madhe ose armiku juaj më i madh. Nëse ju besoni mendimet tuaja negative, kjo do t‘ju ndalojë të arrini potencialin tuaj më të madh.

Duke menduar, “Kjo nuk do të punojë. Unë nuk jam mjaftueshëm i/e mirë”, ose: “Unë nuk mund të duroj më shumë se një minutë,” do t’ju pengojë nga qëllimet tuaja. Mos harroni se vetëm për shkak se ju e mendoni diçka, nuk e bën atë të vërtetë.

Bisedoni me veten tuaj siç do të flisnit me një mik të besuar. Kur mendimet tuaja bëhen katastrofike ose të padobishme, përgjigjuni me një deklaratë më realiste që vërteton aftësinë tuaj për të trajtuar problemet.

Të kesh forcë mendore është e vetmja zgjidhje që ju keni!!!

Ndërtimi i forcës mendore është e ngjashme me ndërtimin e forcë fizike. Një krizë nuk është koha më e mirë për të ndërtuar forcën mendore.

Do të ketë raste kur ju jeni do t’ju duhet e gjithë forca mendore që mund të grumbulloni. Kur ju t’a gjeni veten duke kaluar nëpër kohë të vështira, praktikoni formulën ABC. Këto tre hapa do t’ju bëjnë edhe më të fortë.

Burimi: Shkruar nga Amy Morin dhe publikuar në inc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0