Si të përmirësoni aftësitë tuaja të buta dhe inteligjencën emocionale në 7 hapa të thjeshtë - Business Magazine Albania

Si të përmirësoni aftësitë tuaja të buta dhe inteligjencën emocionale në 7 hapa të thjeshtë

Aftësi

Ju nuk keni lindur me aftësi të caktuara, megjithëse mund të jetë një opsion kaq i shkëlqyeshëm i paracaktuar. Nëse do të mund të zgjidhnit menjëherë nivelin e durimit, inteligjencës emocionale dhe ndjeshmërisë, do t’i kalonit shumë më lehtë të gjitha sfidat e jetës. Pra, çfarë janë aftësitë e buta? A mund t’i mësoni ato? Pse mund të shtojnë disa pikë shtesë kur jeni duke u lidhur në rrjet ose duke kërkuar një punë?

Aftësitë e buta janë cilësi dhe aftësi sociale që tregojnë se sa mirë dikush mund të ndërveprojë me të tjerët. Në punë, ato shkojnë së bashku me aftësitë e vështira, aftësitë praktike të punës, të cilat kanë të bëjnë me atë që një person di dhe mund të bëjë në punën e tij.

Në botën me ndryshim të shpejtë të biznesit, dhe jo vetëm të biznesit, suksesi nuk ka të bëjë vetëm me atë që dini, por edhe me mënyrën se si lidheni me të tjerët. Këtu hyjnë në lojë aftësitë e buta. Ato janë “salca sekrete” që ju ndihmon të komunikoni, të udhëhiqni dhe të zgjidhni problemet në rrugën tuaj drejt majës. Por, pse këto aftësi të  buta janë kaq thelbësore në biznes dhe si ato mund t’ju ndihmojnë të arrini qëllimet tuaja.

Sot, aftësitë e buta kanë të bëjnë me mënyrën se si ndërveproni me njerëzit, komunikimi, ndjeshmëria dhe përshtatshmëria. E fundit është gjithmonë e testuar kur jeni duke kërkuar për një punë të re ose duke lëvizur në një vend tjetër. Ndryshe nga aftësitë e vështira, të cilat mund t’i mësoni nga edukimi formal, aftësitë e buta kanë të bëjnë më shumë me intuitën dhe përvojën. Janë cilësitë që të bëjnë një dëgjues të shkëlqyeshëm, një shok skuadre mbështetës dhe një zgjidhës të problemeve që mendon jashtë kutisë. 

Cili është ndryshimi midis një aftësie të butë dhe një aftësie të vështirë?

Aftësitë e vështira mund të maten dhe zakonisht fitohen përmes trajnimit, edukimit dhe praktikës. Ato janë aftësitë e nevojshme për të kryer një detyrë ose punë specifike. Për shembull, aftësitë e forta në inxhinieri mund të përfshijnë aftësi në gjuhët e kodimit, ndërsa aftësitë e vështira në kujdesin shëndetësor mund të përfshijnë procedura mjekësore ose njohuri për farmaceutikë. Në shumë profesione, aftësitë e vështira janë thelbësore për kryerjen e detyrave në mënyrë efikase dhe efektive. Aftësitë e buta janë aftësi të sjelljes dhe ndërpersonale që lidhen me mënyrën se si njerëzit në mënyrë efektive ndërveprojnë me të tjerët dhe i trajtojnë situatat.

Aftësitë e buta dhe të vështira janë të rëndësishme për suksesin në shumicën e karrierave. Megjithatë, rëndësia relative e secilit mund të varet nga faktorë të tillë si: natyra e punës, industria, kultura organizative dhe kërkesat specifike të rolit. Në shumë raste, punëdhënësit vlerësojnë një kombinim të aftësive të vështira dhe të buta, duke pranuar se individët me grupe të ndryshme aftësish janë shpesh më të pajisur për të përballuar sfidat e vendit modern të punës. 

Të jesh lider nuk do të thotë vetëm të japësh urdhra, ka të bëjë me frymëzimin dhe motivimin e ekipit. Udhëheqësit e mëdhenj dinë të lidhen me ekipin e tyre në nivel personal dhe të krijojnë një mjedis pune pozitiv ku të gjithë mund të lulëzojnë dhe të arrijnë më shumë. Udhëheqësit  me aftësi të forta të buta vlerësohen shumë në peizazhin e sotëm profesional për disa arsye. Së pari, komunikimi efektiv qëndron në zemër të lidershipit dhe aftësitë e buta si ndjeshmëria, dëgjimi aktiv dhe qartësia u mundësojnë udhëheqësve të përcjellin qartë vizionin dhe pritshmëritë e tyre, ndërkohë që kuptojnë dhe adresojnë shqetësimet e anëtarëve të ekipit. Për më tepër, aftësitë e buta janë thelbësore për ndërtimin e marrëdhënieve të forta brenda ekipit. Udhëheqësit që demonstrojnë ndjeshmëri, aftësi ndërpersonale dhe një interes të vërtetë për mirëqenien e anëtarëve të ekipit të tyre mund të krijojnë lidhje personale, duke frymëzuar besnikëri dhe përkushtim. Kjo aftësi për t’u lidhur me individët dhe për të kuptuar perspektivat e tyre unike u mundëson udhëheqësve të motivojnë dhe fuqizojnë ekipet, duke nxitur performancën dhe produktivitetin.

Situatat e konfliktit në biznes janë të pashmangshme. Aftësitë e buta luajnë gjithashtu një rol vendimtar në zgjidhjen e konflikteve dhe zgjidhjen e problemeve. Udhëheqësit me inteligjencë të fortë emocionale mund të menaxhojnë mosmarrëveshjet dhe tensionet brenda ekipit me takt dhe diplomaci, duke lehtësuar dialogun konstruktiv dhe duke gjetur zgjidhje reciproke të dobishme.

A mund të zhvilloni aftësi të buta?

Për të zgjeruar grupin tuaj të aftësive, duhet të keni një mendje të hapur dhe dëshirë për t’u zhvilluar personalisht dhe profesionalisht. Trajnime të ndryshme janë të dobishme. Pasi të merrni pjesë në ato trajnime, ju mund të praktikoni aftësitë tuaja të buta duke marrë komente nga familja, miqtë dhe kolegët tuaj dhe duke punuar drejt përmirësimit të tyre. Ndonjëherë, është mirë të keni vetë-reflektim për të identifikuar pikat tuaja të forta dhe të dobëta dhe për të theksuar pikat për rritjen e ardhshme.

Së fundi, për udhëzime të vlefshme, mund të jetë një ide e mirë të keni një mentor, veçanërisht një menaxher me përvojë në një kompani që ka punuar me qindra njerëz, ka menaxhuar ekipe të ndryshme dhe ka përvojë në komunikim në nivele të ndryshme. Puna me një mentor mund t’ju ndihmojë të përmirësoni aftësitë tuaja të buta dhe performancën tuaj të punës dhe të ndërtoni marrëdhënie më të mira me kolegët, kjo është një rrugë drejt një karriere të suksesshme. Ekziston një kornizë që duhet ndjekur kur bëhet fjalë për inteligjencën emocionale ose aftësitë e buta:

#1. Tregoni ndjeshmëri. Kjo do të thotë të imagjinoni veten në vendin e njerëzve të tjerë dhe të përpiqeni t’i kuptoni ata në vend që të përpiqeni t’i rregulloni ato.

#2. Supozoni qëllime të mira nga njerëzit. Së pari, besoni se njerëzit mendojnë mirë dhe tregojuni atyre besim. Më pas, mund të bëni pyetje më vonë, gjë që ndihmon në ndërtimin e marrëdhënieve të mira.

#3. Përpiquni të bëni pauzë përpara se të reagoni ndaj një situate ose në komunikim që duhet të bëni. Ju e dini që duhet të ndaloni, të mendoni dhe të përgjigjeni sepse emocionet shpesh mund ta pengojnë bisedën sesa ta ndihmojnë atë. Pra, mos nxitoni të përgjigjeni shumë shpejt, ndaloni, merrni frymë thellë dhe më pas vazhdoni me atë që dëshironi të thoni me të vërtetë.

#4. Pyesni përpara se të supozoni. Lëreni tjetrin të shpjegojë se çfarë donte të thoshte, shqetësimet e tij ose pikëpamjen e tij për situatën, sepse askush nuk është lexues i mendjes. Sqaroni çdo konfuzion duke bërë pyetje të drejtpërdrejta.

#5. Mbani premtimet tuaja sepse ato u japin fjalëve tuaja shumë besueshmëri. Kjo i lejon njerëzit të mbështeten tek ju si një person, udhëheqës, koleg ose partner. Besueshmëria krijon besim dhe respekt, të cilat do të shpërblehen në planin afatgjatë.

#6. Pranoni dhe zotëroni gabimet tuaja. Pranimi se ku keni bërë diçka të gabuar tregon forcë dhe ju lejon të mësoni dhe të ecni përpara. Kur njerëz të tjerë të zgjuar ju rrethojnë, kuptoni se edhe ju bëni gabime dhe jeni të gatshëm t’i rregulloni ato.

#7. Jini mirënjohës dhe thoni “faleminderit” njerëzve, duke vlerësuar përpjekjet e tyre.

Përdorimi i këtyre qasjeve të thjeshta por efektive do ta ndihmojë një person në biznesin e tij, në jetën e tij dhe në marrëdhëniet e tij me të tjerët dhe do të vlerësohet thellësisht nga të gjithë rreth jush.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0