Si të përballoni mbingarkesën në punë? - Business Magazine Albania

Si të përballoni mbingarkesën në punë?

Shkruar nga Anila Bashllari

Ndiheni të mbingarkuar në punë? Tingëllon e kaq shumë e njohur kjo fjala. Jeni paralelisht në mes shumë gjërave për të bërë dhe aq pak kohë përballë. Pavarësisht nëse nga pozicioni juaj i punës si punonjës apo drejtues, të gjithë i ndiejnë streset e punës herë pas here. Ju keni dhjetëra gjëra që duhet të bëni dhe nuk jeni mjaft i sigurt se ku të filloni. Kështu që natyrshëm ti pezmatohesh dhe e humbet fillin. Para se të goditni pikën tuaj të motivimit, është e rëndësishme të kujdeseni për veten dhe mirëqenien tuaj. Sado joshëse mund të jetë të shtrëngoni një shishe verë në tryezën tuaj dhe të vazhdoni kështu të qetësoheni, për fat të keq vera në punë nuk është zgjidhje më e mirë e qetësimit, motivimit dhe inspirimit.

1. Organizohuni

Kur keni punuar shumë në punë, organizimi është thelbësor për t’u siguruar që jeni në krye të punës tuaj. Filloni me bazën (ashtu siç nis një picë): bëni një listë. Shkruani gjithçka që keni për të bërë dhe filloni të vendosni përparësitë. Të kesh një kujtesë vizuale (“to do list”) është një mënyrë e shkëlqyer për ta kthyer përqëndrimin në atë që ka nevojë më shumë për vëmendjen tuaj për momentin. Trajtoni së pari detyrat e shpejta dhe të lehta (si përgjigja ndaj një emaili, ose përcjellja e dokumenteve që dikush ka kërkuar) dhe filloni t’i hiqni nga mendja ato që i realizoni.

2. Mos ripërsërisni atë që është bërë

Ju mund të habiteni se sa shumë nga ato që ju është kërkuar të përmbushni janë realizuar tashmë. Gjatë kohërave si këto mos u përpiqni të rirregulloni situatën dhe të filloni nga e para për t’i bërë më mirë. Pyetni rreth dhe prekni në rrjetin tuaj të kolegëve për të parë nëse diçka për të cilën po punoni mund të jetë përfunduar më parë. Përpjekje e dyfishtë = një humbje totale e kohës.

3. Bëni pushime

Humbjet janë jo madhore. Kur ndiheni të mbingarkuar në punë, kujdesi për veten duhet të jetë përparësia juaj kryesore. Mos provoni t’i bëni të gjitha duke ngrënë 3 vakte në ditë në tryezën e shtëpisë tuaj. Pra gjeni ekuilibrin tuaj dhe sigurohuni që të merrni hapësirë ​​të mjaftueshme për veten dhe trurin tuaj. Nëse nuk jeni i përqendruar dhe qetësuar, nuk do të prodhoni punë cilësore. Sa më shpesh të mundeni merrni frymë. Dilni për një shëtitje 10 minuta ose drekoni me një mik. Ju do të ktheheni me një mendje të pastër dhe me më shumë vrull për arritjen e punës.

4. Planifikoni kohën e lirë në kalendarin tuaj

Është gjithmonë e lodhshme të kesh një ditë të mbushur me takime mbrapa duke mos ju lënë aspak kohë për të kryer punën tuaj. Për të shmangur kaosin e takimeve ditore, planifikoni gjithçka më parë. Shkoni në kalendarin tuaj dhe planifikoni pjesët e kohës (çdo 2-3 orë) dhe quajeni atë “koha e fokusit”. Jo vetëm që kjo mbron kohën tuaj, por ju lejon të zhyteni thellë në punën tënde dhe të ndjeni kënaqësi prej saj.

5. Flisni me menaxherin tuaj

Për këtë lëvizje duhet të tregoheni të kujdesshëm. Është e rëndësishme të mos filloni bisedën duke thënë se nuk mundeni ose me një ton negativ. Në vend të kësaj, shprehni shqetësimet tuaja mbi kapacitetin. Shpjegoni se çfarë keni marrë në lëvizje dhe kuptonu mbi njohuritë e menaxherit tuaj se cilat duhet të jenë përparësitë tuaja. Të jesh realist shpesh vlerësohet, kështu që ai do të jetë transparent ndaj teje.

6. Flisni me kolegun tuaj

Ju nuk keni gjithmonë nevojë të jeni heroi i zyrës. Sado shumë që të jeni më i miri të gjithë kanë nevojë për një dorë ndihmë herë pas here. Nëse ju është dhënë një detyrë dhe jeni maksimalisht në aftësi, mos hezitoni të kontaktoni me shokun tuaj të skuadrës që duket se do të ketë pak më shumë kohë në duart e tij. Pavarësisht nëse kjo është delegimi i një detyre direkt apo gjetja e një mënyre për të ndarë edhe pushtuar. Mos harroni se sa më shumë duar të jenë në kuvertë aq më i sigurtë është lundrimi.

7. Përqendrohuni dhe përfundoni

Nuk ka dyshim që zyra mund të jetë tërheqëse ndonjëherë. Midis bisedave në korridor dhe pushimeve të drekës, gjithmonë duket se ka disa shpërqendrime që ndërhyjnë në fokusin tuaj. Gjeni një mënyrë për t’u përqendruar dhe për të bllokuar të gjitha ndërprerjet. Ndoshta kjo do të thotë të vendosni kufjet tuaja dhe të lundroni me ritmet tuaja të preferuara, ose ndoshta j’u duhet ndonjë ditë për të punuar nga shtëpia. Nëse vëreni se shpërqendroheni mjaft shpesh duhet të bëni një përpjekje për ta bllokuar shpërqëndrimin.

Por kujtohuni që ka jetë jashtë karrierës suaj, kështu që edhe përmes stresit të punës, qëndrimi i ekuilibruar me dimensionet e tjera të jetës është thelbësor.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0