Vendi numër 1 ku emigrantët janë të kënaqur me karrierën e tyre - Business Magazine Albania

Vendi numër 1 ku emigrantët janë të kënaqur me karrierën e tyre

Vendi numër 1 ku emigrantët janë të kënaqur me karrierën e tyre

Emigrantët në Danimarkë janë ndër më të lumturit me jetën e tyre profesionale, sipas anketës së fundit Expat Insider nga InterNations, komuniteti global online për njerëzit që kanë lëvizur jashtë vendit. Vendi nordik renditet i pari për kënaqësinë me punën, mundësitë e karrierës dhe balancën punë-jetë, ndër aspekte të tjera.

Ky konstatim bazohet në përgjigjet e grumbullura nga anketimi i më shumë se 12,500 njerëzve që jetojnë në vende të huaja dhe reflekton ndjenjat e tyre në katër kategori të gjera që mbulojnë temat e punës, duke përfshirë perspektivat e karrierës, pagën dhe sigurinë e punës, kulturën dhe kënaqësinë e punës, dhe balancën punë-jetë.

Danimarka renditet më lartë në dy grupe: kulturën dhe kënaqësinë e punës, si dhe balancën punë-jetë.

Rreth 84% e emigrantëve në Danimarkë janë të kënaqur me balancën e tyre punë-jetë, krahasuar me një mesatare globale prej 60%; një pjesë tjetër janë të kënaqur me orët e punës së tyre dhe, mesatarisht, punojnë 39.2 orë në javë, krahasuar me 42.5 orë për mesataren globale.

Më poshtë janë 10 vendet kryesore ku emigrantët janë më të lumtur me jetën e tyre profesionale sipas Expat Insider nga InterNations :

  1. Danimarka
  2. Arabia Saudite
  3. Belgjika
  4. Holanda
  5. Luksemburgu
  6. Emiratet e Bashkuara Arabe
  7. Australia
  8. Meksika
  9. Indonezia
  10. Austria

Ilana Buhl, një kontributore e CNBC Make It dhe mësuese amerikane që u transferua në Danimarkë, thotë se lëvizja nga Teksasi në Kopenhagen solli ndryshime pozitive në jetën e saj të punës: javë pune më të shkurtra, kufij më të fortë rreth kohës së lirë jashtë punës, pesë javë pushim të paguara, dhe një pagë më të mirë për të mbuluar koston e jetesës.

Lexo edhe: Thirrje e hapur për “Programin e asistencës teknike për hyrjen në tregjet evropiane dhe botërore”

Jashtë punës, ajo gjithashtu gëzon të drejtën e përdorimit të transportit publik, kujdesin shëndetësor publik, kujdesin bazë për fëmijët dhe lejen e lindjes të paguar nga punëdhënësi i saj dhe qeveria.

Shumë nga këta faktorë kontribuojnë në faktin që Danimarka renditet vazhdimisht si një nga vendet më të lumtura në botë, sipas Raportit Vjetor të Lumturisë Botërore.

Arabia Saudite renditet e dyta për kënaqësinë e emigrantëve me jetën e tyre profesionale, sipas anketës së fundit Expat Insider nga InterNations. Sipas anketës, 75% e emigrantëve që zhvendosen në Arabinë Saudite thonë se kjo ka përmirësuar perspektivat e tyre të karrierës. Shumica, 63%, e të ardhurve të rinj zhvendosen në Arabinë Saudite për arsye pune dhe shprehen të kënaqur me gjendjen e ekonomisë lokale. Megjithatë, një nga pengesat kryesore të punës në Arabinë Saudite janë orët e gjata të punës — emigrantët raportojnë se punojnë 47.8 orë në javë për një punë me kohë të plotë.

Belgjika renditet e treta, ku emigrantët janë shumë të kënaqur me sigurinë e punës, tregun lokal të punës dhe mundësitë e tyre të karrierës. Emigrantët në Belgjikë thonë se gëzojnë fleksibilitet në vendin e punës, veçanërisht  68% e tyre thonë se mund të punojnë në distancë, dhe kanë një javë pune më të shkurtër se mesatarja, me 40.8 orë.

Në përgjithësi, Panamaja u konsiderua si vendi më i mirë për emigrantët sipas anketës InterNations. Renditja e përgjithshme e shteteve merr parasysh faktorët e jetesës  dhe ato financiarë, ku të huajt thonë se janë të kënaqur me cilësinë e jetës, lehtësinë e zhvendosjes, punën jashtë vendit, financat personale dhe një indeks të “nevojave të emigrantëve” që përfshin strehimin, administratën, gjuhën dhe jetën dixhitale.

 

CNBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0